Politikere og kandidater

Byrådsmedlemmer:

Anders Bøge
boge@skivekommune.dk
Byrådsmedlem – Skive

 

 

Elsemarie Trøst
trost@elsemarie.dk
Byrådsmedlem – Skive

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vores politikere
Else Stokholm

Byrådskandidat - Skive

Henrik Nielsen

Byrådskandidat - Skive

Ole Bisgaard

Byrådskandidat - Skive

Thue Grum-Schwensen

Kandidat til regionsrådet - Midtjylland
Byrådskandidat - Skive

Vagn Pedersen

Byrådskandidat - Skive

Abdirashid Abdi

Byrådsmedlem - Odense

Adnan Nikontovic

Byrådskandidat - Horsens

Aleksander Myrhøj

Byrådsmedlem - Norddjurs

Alex Haurand

Byrådskandidat - Kerteminde

Alexander Bruhn Skjøth

Byrådskandidat - Brøndby

Allan Pedersen

Byrådsmedlem - Vejle

Allan Thomsen

Byrådskandidat - Vejen

Amina Mustaghim

Byrådskandidat - Fredericia

Anders Jensen

Byrådskandidat - Fredensborg

Anders Madsen

Byrådskandidat - Frederikssund

Anders Peter Hjorth-Hansen

Byrådskandidat - Ringkøbing-Skjern

Anders Wilsbech

Byrådskandidat - Helsingør

Anette Bæk

Byrådskandidat - Hjørring

Aniké Lund

Byrådskandidat - Haderslev

Anita Bager

Byrådskandidat - Halsnæs

Anita Kjær

Byrådskandidat - Herning

Anita Skov

Byrådskandidat - Faxe

Anja Rosengreen

Byrådsmedlem - Halsnæs
Kandidat - Region Hovedstaden

Ann Søndergaard Pedersen

Byrådskandidat - Randers

Anna Grethe Sperling

Byrådskandidat - Vesthimmerland

Anna Kjær

Forkvinde i SF Ungdom

Anna Poulsen

Byrådskandidat - Frederikssund

Anne Breum

Byrådskandidat - Gladsaxe

Anne Grete Bülow

Byrådskandidat - Lyngby- Taarbæk

Anne Hammer

Byrådskandidat - Århus

Anne Katrine Blond

Byrådskandidat - Sorø

Anne Lise Vinter

Byrådskandidat - Kalundborg

Anne Valentina Berthelsen

Transportordfører
EU-ordfører
Forsvarsordfører

Annette Blynél

Regionsrådsmedlem - Region Syddanmark

Annette Dietz

Byrådskandidat - Holstebro

Annika Smith

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Arne Christensen

Byrådskandidat - Lyngby-Taarbæk

Arne Ebsen

Byrådskandidat - Svendborg

Arne Noe

Byrådsmedlem - Lemvig

Asger Jensen

Byrådskandidat - Hjørring

Astrid Aller

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Astrid Budolfsen

Byrådskandidat - Ålborg

Astrid Carøe

Uddannelsesordfører
Forskningsordfører
Ligestillingsordfører
LGBT+ordfører

Balder Mørk Andersen

Byrådsmedlem - Frederiksberg

Benjamin Friis

Byrådskandidat - København

Bent Fischer- Nielsen

Byrådskandidat - Fredensborg

Bent Iversen

Byrådsmedlem - Haderslev
Regionsrådskandidat - Syddanmark

Bent Olsen

Regionsrådsmedlem - Region Syddanmark
Byrådskandidat - Nordfyn

Bent Roldgaard

Byrådskandidat - Hvidovre

Bente Borg Donkin

Byrådsmedlem - Helsingør

Bente Refslund

Byrådsmedlem - Silkeborg

Berit Kirsten Holtegaard

Byrådskandidat - Fredensborg

Bertel Rüdinger

Regionrådskandidat - Hovedstaden

Bine Mathiasen

Byrådskandidat - Nordfyn

Birger Juul

Byrådskandidat - Høje Taastrup

Birgit Hauer

Byrådskandidat - Albertslund

Birgit Linneboe

Byrådskandidat - Rødovre

Birgitte Ottosen

Byrådskandidat - Ringsted

Birgitte S. Moos Laursen

Byrådskandidat - Fredericia

Birthe Larsen

Regionsrådskandidat - Syddanmark

Bjarne Lund Henneberg

Byrådsmedlem - Tønder
Regionsrådskandidat - Syddanmark

Bjarne P. Nielsen

Byrådskandidat - København

Bo Bergstrøm

Byrådskandidat - Fredericia
Regionsrådskandidat - Syddanmark

Bo Bülow

Byrådskandidat - Gladsaxe

Bo Haxthausen

Byrådskandidat - Bornholm

Bodil Baagø

Byrådsmedlem - Vejen

Børge Buur

Byrådskandidat - Samsøe

Børge Lund

Byrådskandidat - Aabenraa

Børge Sørensen

Byrådskandidat - Gribskov

Brian Dybro

Rådmand for beskæftigelses- og socialområdet - Odense

Britta Bitsch

Byrådskandidat - Vejle

Britta Nielsen

Byrådsmedlem - Ringsted

Bruno Hansen

Byrådsmedlem - Svendborg

Caglayan Saglicak

Byrådskandidat - Ringsted

Carl Valentin

Miljøordfører
Fødevareordfører
Dyrevelfærdsordfører
Skatteordfører
Udlændingeordfører
Indfødsretsordfører

Carsten Bøtker

Byrådskandidat - Frederiksberg

Carsten Dibbern

Byrådskandidat - Greve

Carsten Møller

Byrådskandidat - Halsnæs

Casper Marienlund

Regionsrådskandidat - Syddanmark

Charlotte Broman Mølbæk

Handicapordfører
Kommunalordfører
Kulturordfører
Medieordfører
Idrætsordfører

Charlotte Holst Høybye

Byrådskandidat - Jammerbugt

Charlotte Poulsen

Byrådskandidat - Faxe
Regionsrådskandidat - Sjælland

Christian Plank

Byrådsmedlem - Lejre

Christian Skou Larsen

Byrådskandidat - Vallensbæk

Claudia Heim

Byrådskandidat - Lyngby-Taarbæk

Claus Hansen

Byrådskandidat - Holstebro

Claus Jensen

Byrådskandidat - Furesø

Claus Leick

Byrådsmedlem - Skanderborg

Claus Redder Madsen

Byrådskandidat - Solrød

Dannie Cuber

Byrådskandidat - Kalundborg

David Victor Rathkjen

Byrådskandidat - Vesthimmerland

Dennis Okkerholm

Byrådskandidat - Mariagerfjord

Dennis Otkjær

Regionrådskandidat - Midtjylland

Dina Wildt

Byrådskandidat - Gentofte

Dorete Dandanell

Byrådskandidat - Lyngby-Taarbæk

Dorte M. Nielsen

Byrådskandidat - Hjørring

Dorte Nørbo

Byrådskandidat - Rudersdal

Eigil Kristensen

Byrådskandidat - Middelfart

Elin Christensen

Byrådskandidat - Roskilde

Elo Nielsen

Byrådsmedlem - Viborg

Else Stokholm

Byrådskandidat - Skive

Erik Bernth Nielsen

Byrådskandidat - Vesthimmerland

Erik Dyg Sørensen

Byrådskandidat - Kolding

Erik Knudsen

Byrådskandidat - Norddjurs

Erik Stoye

Byrådskandidat - Fanø

Erling Jacobsen

Byrådskandidat - Ringsted

Eva Larsen

Byrådskandidat - Greve

Farid Faizi

Byrådskandidat - Solrød

Flemming Neperus

Byrådskandidat - Langeland

Flemming Sørensen

Byrådskandidat - Randers

Flemming Thornæs

Byrådskandidat - Hillerød

Frank Gravesen

Byrådskandidat - Lolland

Frank Østergaard

Byrådsmedlem - Jammerbugt

Freddy Knecht

Byrådskandidat - Langeland

Frederik Hoedeman

Byrådskandidat - Gladsaxe

Freja Lander Jensen

Byrådskandidat - Høje Taastrup

Gert Rosing

Byrådskandidat - Langeland

Gert Schmidt

Byrådsmedlem - Langeland

Ghita Østenby

Byrådskandidat - Faxe

Gitte Corell

Byrådskandidat - Vordingborg

Gitte Tang Vestergaard

Byrådskandidat - Ringkøbing-Skjern

Goran Smailagic

Byrådskandidat - Lolland

Gunnar Svendsen

Byrådskandidat - Gladsaxe

Gunner Poulsen

Byrådskandidat - Varde

Halime Oguz

Integrationsordfører
Boligordfører
Ordfører for byudvikling

Hanne Agersnap

Byrådsmedlem - Lyngby-Taarbæk

Hanne Berg

Byrådsmedlem - Fredensborg

Hanne Jacobsen

Byrådsmedlem - Struer

Hanne Pedersen

Byrådskandidat - Haderslev

Hans Glæsel

Byrådskandidat - Assens

Hans Holmer

Byrådsmedlem - Kolding

Harun Demirtas

Byrådskandidat - København

Helene Brochmann

Byrådskandidat - Gentofte

Helge C. Jacobsen

Byrådskandidat - Haderslev

Helle Dalsgaard

Byrådskandidat - Slagelse

Helle Røge

Byrådsmedlem - Syddjurs

Helle Wivel

Byrådskandidat - Rebild

Helmut Sørensen

Byrådskandidat - Køge

Henning Josefsen

Byrådskandidat - Vesthimmerland

Henning Troelsen

Byrådskandidat - Fredericia

Henrik Ægidius

Byrådskandidat - Vordingborg

Henrik Friis

Byrådsmedlem - Faxe

Henrik Lund

Byrådskandidat - Glostrup

Henrik Nielsen

Byrådskandidat - Skive

Henrik T. Larsen

Byrådsmedlem - Solrød

Henrik Tyle

Byrådskandidat - Furesø

Henrik Havn

Byrådskandidat - Rødovre

Hirma Bektas

Byrådskandidat - Esbjerg

Holger Grohganz

Byrådskandidat - Gladsaxe

Holger K Nielsen

Udenrigsordfører
Forsvarsordfører
Europaordfører
Flygtninge- og integrationsordfører
Udviklingsordfører

Ib Tune Olsen

Byrådskandidat - Hørsholm

Ida Damborg

Regionsrådsmedlem - Region Syddanmark

Ina Strøjer-Schmidt

Dagtilbudsordfører
Familieordfører
Forbrugerordfører

Inge Duus Hjortlund

Byrådskandidat - Lyngby-Taarbæk

Inge Thorup

Byrådskandidat - Assens

Ingelise Teglgaard Olsen

Byrådskandidat - Middelfart

Ivan Flændsdal

Byrådskandidat - Faxe

Jacob Andrup

Byrådskandidat - Egedal

Jacob Baez Olesen

Regionrådskandidat - Syddanmark

Jacob Isøe Klærke

Regionsrådsmedlem - Region Midtjylland

Jacob Mark

Gruppeformand
Børneordfører
Undervisningsordfører
Kirkeordfører

Jacob Villadsen

Byrådskandidat - Holdbæk

Jakob Sønderhave

Byrådskandidat - Jammerbugt

Jan Jespersen

Byrådsmedlem - Stevns

Jan Kjældgaard

Byrådskandidat - Furesø

Jan Pedersen

Byrådskandidat - Sorø

Jan Ravn Christensen

Byrådsmedlem - Aarhus

Jane Bonnerup

Byrådskandidat - Vesthimmerland

Janne Lunding Olsen

Byrådskandidat - Hillerød

Jeanne Bergmansen

Byrådskandidat - Roskilde

Jens Ahm

Byrådskandidat - Gentofte

Jens Hofmann

Byrådskandidat - Gribskov

Jens Jørgen Hansen

Byrådskandidat - Sorø

Jens Mandrup

Regionsrådsmedlem - Region Hovedstaden

Jens Rane Holck

Kandidat til Europa-parlamentet

Jens Skov

Byrådsmedlem - Egedal

Jesper Dyhrberg

Byrådskandidat - Furesø

Jesper Elkjær

Byrådsmedlem - Kolding

Jesper Elkjær

Byrådskandidat - Kolding

Jesper Hansen

Byrådskandidat - Vordingborg

Jesper Hempler

Byrådsmedlem - Kerteminde

Jesper Petersen

Byrådskandidat - Silkeborg

Jette Leth Buhl

Byrådsmedlem - Næstved

Jimmi Kruse

Byrådskandidat - Hjørring

Jimmi Kruse Sørensen

Regionsrådskandidat - Nordjylland

Joan Kragh

Byrådskandidat - Guldborgsund
Regionrådskandidat - Sjælland

Joan Prahl Parente

Byrådskandidat - Bornholm

Jørgen Bing

Byrådsmedlem - Hjørring

Jørgen Grüner

Byrådsmedlem - Slagelse

Jørgen Olsen

Byrådskandidat - Lolland

Jørgen Olsson

Byrådskandidat - Jammerbugt

Jørgen Rabjerg

Byrådsmedlem - Ringkøbing-Skjern

Jørn Boesen Andersen

Byrådsmedlem - Esbjerg
Regionsrådskandidat - Syddanmark

Jørn Chemnitz

Byrådskandidat - Kolding

John Andersen

Byrådskandidat - Gentofte

John Hyrup Jensen

Regionsrådskandidat - Syddanmark

Jonas Ghiyati

Folketingskandidat - Sjælland

Jonas Hulgaard Ammundsen

Byrådskandidat - Middelfart
Regionsrådskandidat - Syddanmark

Jonas Neivelt

Byrådskandidat - København

Jonas Niemann

Byrådskandidat - Gentofte

Jonna Lauritsen

Byrådskandidat - Mariagerfjord

Jytte Dalgaard

Byrådskandidat - Norddjurs

Jytte Schmidt

Byrådskandidat - Norddjurs

Kai O. Andersen

Byrådsmedlem - Viborg

Kaj Vitthøfft Rasmussen

Byrådskandidat - Høje Taastrup

Kalbiye Yüksel

Byrådsmedlem - Ishøj

Karen Clausager

Byrådskandidat - Vesthimmerland

Karen Juul

Byrådskandidat - Egedal

Karen Paldrup

Byrådskandidat - Rødovre

Karina Jørgensen

Byrådskandidat - Næstved

Karina Lorentzen Dehnhardt

Retsordfører
Ordfører for landdistrikter

Karina Ravn

Byrådskandidat - Ikast-Brande

Karla Banke Mathisen

Byrådskandidat - København

Karoline Vind

Regionsrådsmedlem - Region Hovedstaden

Karsten Fogde

Regionsrådsmedlem - Region Syddanmark

Karsten Hønge

Politisk ordfører
Beskæftigelsesordfører
Udenrigsordfører
Ordfører for Grønland og Færøerne

Kasper Vindbjerg

Byrådskandidat - Norddjurs

Käthe Lund

Byrådskandidat - Svendborg

Kenneth Werby

Byrådskandidat - Guldborgsund

Kim Jørstad

Byrådskandidat - Kerteminde
Regionsrådskandidat - Syddanmark

Kim Raben

Byrådskandidat - Roskilde

Kirsten Bjelke

Byrådskandidat - Roskilde

Kirsten Juul

Byrådskandidat - Gribskov

Kirsten Normann Andersen

Sundhedsordfører
Ældreordfører
Afbureaukratiseringsordfører

Kirstine Bille

Byrådsmedlem - Syddjurs

Kjeld Bønkel

Byrådskandidat - Samsø

Klaus Mygind

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Kresten Andersen

Byrådskandidat - Haderslev

Kristina Püschl

Byrådskandidat - Kalundborg

Kurt Petersen

Byrådskandidat - Rudersdal

Laila Jerming Graf

Byrådskandidat - Favrskov

Laith Wafiq

Byrådsmedlem - Lejre

Lars Bæk

Byrådskandidat - Rødovre

Lars Christiansen

Byrådsmedlem - Lolland
Kandidat til regionsrådet - Sjælland

Lars Elbrandt

Byrådskandidat - Hillerød

Lars Hansen

Byrådsmedlem - Silkeborg

Lars Hørsman

Byrådsmedlem - Rebild

Lars Horn Rasmussen

Byrådskandidat - Odense

Lars Olesen

Byrådskandidat - Fredericia

Laurits Kaae

Byrådskandidat - Vejle
Regionsrådskandidat - Syddanmark

Lea Haahr

Byrådsmedlem - Faaborg-Midtfyn

Lea Jensen

Byrådskandidat - Egedal

Leif Larsen

Byrådskandidat - Vesthimmerland

Leif Olsen

Byrådsmedlem - Bornholm

Leif Pedersen

Byrådsmedlem - Albertslund

Leif Scharling

Kandidat til regionsrådet - Sjælland

Lena Schroll

Byrådskandidat - Vordingborg

Lene Granløkke

Byrådskandidat - Nordfyn

Lene Hatt

Byrådskandidat - Guldborgssund

Lene Jensen

Byrådskandidat - Hvidovre

Lene Linnemann

Regionsrådsmedlem - Region Nordjylland

Lene Reffstrup

Byrådskandidat - Ringsted

Lilly Haunstrup

Byrådskandidat - Kerteminde

Linda Johnsen

Byrådskandidat - Middelfart

Linda Nielsen

Byrådsmedlem - Sorø

Linda Heegaard

Byrådskandidat - Greve
Kandidat til regionsrådet - Sjælland

Line Hounsgaard

Byrådskandidat - Ringkøbing-Skjern

Line Mørk

Byrådskandidat - Odense

Lisbeth Bech-Nielsen

Finansordfører
Erhvervsordfører
IT-ordfører

Lise Müller

Næstformand i SF
Byrådskandidat - Gentofte

Lone Henriksen

Byrådskandidat - Rødovre

Lone Krag

Byrådskandidat - Samsø

Lone Myrhøj

Byrådsmedlem - Vejle

Lone Terp

Byrådskandidat - Frederikssund

Lotte Gjaldbæk

Byrådskandidat - Rudersdal

Lotte Kofoed

Byrådskandidat - Frederiksberg

Louise Pedersen

Byrådskandidat - Kerteminde

Louise Zabel

Byrådskandidat - Hørsholm

Lykke Rømer

Byrådskandidat - Køge

Mads Emil Hansen

Byrådskandidat - Hillerød

Mads Georgi

Byrådskandidat - Viborg

Mads Holdgaard

Byrådsmedlem - Faaborg-Midtfyn

Mads Nikolajsen

Byrådsmedlem - Norddjurs

Maia Bruhn Skjøth

Byrådskandidat - Brøndby

Maja Kunzendorf

Byrådskandidat - Slagelse

Maja Roesen

Kandidat til regionsrådet - Sjælland

Majbrit Pedersen

Byrådskandidat - Lyngby-Taarbæk

Majbritt Svensson

Byrådskandidat - København

Malene Platz

Byrådskandidat - Mariagerfjord

Maria Frej

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Maria Grøndahl

Byrådskandidat - Rødovre

Marianne Hauge

Byrådskandidat - Solrød

Marianne Hedvig Thomsen

Regionsrådskandidat - Syddanmark

Marianne Stannum

Kandidat til regionsrådet - Hovedstaden

Marianne Thomsen

Regionsrådsmedlem - Region Syddanmark

Marie Lenstrup

Kandidat til regionsrådet - Sjælland
Byrådskandidat - Vordingborg

Marie Sonne

Byrådskandidat - Faxe

Marlene Andersen

Byrådskandidat - Aalborg

Martin Mølholt

Byrådskandidat - Viborg

Martin Rønne

Byrådskandidat - Haderslev

Max Hvornum

Byrådskandidat - Køge

Mehmet Kücükakin

Byrådsmedlem - Albertslund

Melanie Clivaz-Nielsen

Kandidat til regionsrådet - Hovedstaden

Mette Feenstra

Byrådskandidat - Odsherred

Mette Gagner

Byrådskandidat - Høje Taastrup

Mette Vallentin

Kandidat til regionsrådet - Sjælland

Mette Voss

Byrådsmedlem - Kolding

Michael Christensen

Byrådsmedlem - Aabenraa
Regionsrådskandidat - Syddanmark

Michael Graakjær

Byrådskandidat - Stevns
Kandidat til regionsrådet - Sjælland

Michael Liesk

Byrådskandidat - Hillerød
Kandidat til regionsrådet - Hovedstaden

Michelle Frese

Byrådskandidat- Faxe

Mie Tinggaard Larsen

Byrådskandidat - Jammerbugt

Mikael Pedersen

Byrådskandidat - Ringkøbing-Skjern

Mikael Ralf Larsen

Byrådsmedlem - Lejre

Mille Rasmussen

Byrådskandidat - Rødovre

Mogens Møller

Byrådskandidat - Odsherred

Mogens Mulle Johansen

Byrådskandidat - Assens

Mogens Stig Møller

Regionsrådskandidat - Sjælland

Mogens Stilhoff

Byrådskandidat - Faxe

Mohamed Sayah Sukar

Byrådskandidat - Kerteminde

Mona Pedersen

Byrådskandidat - Faxe
Kandidat til regionsrådet - Sjælland

Morten Blak Pedersen

Byrådskandidat - Norddjurs
Kandidat til regionsrådet - Midtjylland

Morten Bo Bertelsen

Byrådsmedlem - Thisted

Morten Kristensen

Byrådsmedlem - Vejle

Morten Larsen

Byrådskandidat - Kalundborg

Morten Suhr

Byrådskandidat - Sorø

Niels Halse

Byrådskandidat - Lyngby-Taarbæk

Niels Haxthausen

Byrådskandidat - Lyngby-Taarbæk

Niels Heebøll

Byrådsmedlem - Vesthimmerland

Niels Kristian Larsen

Byrådskandidat - Ringkøbing-Skjern

Niels Mørup

Byrådskandidat - Helsingør

Niels Mørup

Byrådskandidat - Helsingør

Niels Rasmussen

Byrådsmedlem - Ringkøbing-Skjern

Niels Ulsing

Byrådsmedlem - Hvidovre

Nikolaj Bührmann

Byrådsmedlem i Allerød kommune

Nikolaj Fjellerad

Byrådskandidat - Bornholm

Nina Madsen

Byrådskandidat - Allerød

Nurten Akgün

Byrådskandidat - Frederiksberg

Nynne Printz

Byrådsmedlem - Langeland

Olaf Johansen

Byrådskandidat - Slagelse

Ole Bergmann

Byrådskandidat - Helsingør

Ole Bisgaard

Byrådskandidat - Skive

Ole Frimann Hansen

Byrådsmedlem - Frederikssund

Ole Holm-Møller

Byrådskandidat - Allerød

Ole Johansen

Byrådskandidat - Struer

Ole Tyrsted Jørgensen

Byrådskandidat - Nyborg
Regionsrådskandidat - Syddanmark

Özdes Durukan Kalkan

Byrådskandidat - Høje Taastrup

Palle Rom

Byrådskandidat - Køge

Patrick Nordskov

Byrådskandidat - Herning

Paw Amdisen

Byrådsmedlem - Horsens

Peder Larsen

Byrådsmedlem - Mariagerfjord

Per Alex Moos Laursen

Byrådskandidat - Fredericia

Per Bergmann

Byrådskandidat - Rødovre

Per Kirkeby

Byrådskandidat - Horsens

Peter Christensen

Byrådskandidat - Haderslev

Peter Helmersen

Byrådskandidat - Ringsted

Peter Langer

Byrådsmedlem - Hillerød

Peter Larsen

Byrådskandidat - Aalborg

Peter Malinovsky

Byrådskandidat - Gladsaxe

Peter Nowack

Byrådskandidat - Herning

Peter Vinther

Byrådskandidat - Greve

Peter Westermann

Regionsrådsmedlem - Region Hovedstaden

Phillip Bergenhammer Østergaard

Byrådskandidat - Dragør
Kandidat til regionsrådet - Hovedstaden

Pia Andersen

Byrådskandidat - Haderslev

Pia Jespersen

Byrådskandidat - Fredensborg

Pia Longet

Byrådskandidat - Nordfyn

Pia Vestergaard

Byrådsmedlem - Ringkøbing-Skjern

Poul Hangler

Byrådskandidat - Sorø

Preben Riel

Byrådskandidat - Rødovre

Rasmus Nordqvist

Naturordfører
Landbrugsordfører
Fiskeriordfører
Ordfører for international udvikling
Ordfører for Nordisk Råd og samarbejde
Ordfører for grønt iværksætteri

Rasmus Peter Henriksen

Byrådskandidat - Hvidovre

Rasmus Steenberger

Byrådskandidat - København

Rasmus Sylvest Mortensen

Kandidat til regionsrådet - Hovedstaden

Resul Kücükakin

Byrådskandidat - Albertslund

Rikke Bergenstoff

Byrådskandidat - Struer

Rikke Macholm

Byrådsmedlem - Hillerød

Rita Thorsen

Byrådskandidat - Roskilde

Robert Thompson

Byrådskandidat - Silkeborg

Røskva Kongstad Laksø

Byrådskandidat - Roskilde

Sadek Al-Amood

Kandidat til regionsrådet - Hovedstaden

Sami Deniz

Byrådsmedlem - Ishøj

Sander Jensen

Byrådskandidat - Aarhus

Sara Benzon

Byrådsmedlem - Hvidovre

Serdal Benli

Viceborgmester - Gladsaxe
Næstformand i SF

Signe Ejersbo

Byrådskandidat - Gladsaxe

Signe Munk

Klima- og energiordfører
Jordforureningsordfører
Teleordfører

Signe Schløer

Byrådskandidat - Allerød

Sigurd Agersnap

Byrådsmedlem - Lyngby-Taarbæk

Silas Lønborg

Byrådskandidat - Odense

Simon Knudstrup

Byrådskandidat - Ballerup

Sisse Marie Welling

Borgmester for sundhed og omsorg - København

Søren Frandsen

Byrådsmedlem - Favrskov

Søren Lahn Sloth

Byrådskandidat - Favrskov

Søren Nørgaard

Byrådskandidat - Hillerød

Søren Østergaard

Byrådskandidat - Rødovre

Sonny Bjørnlund Nielsen

Kandidat til regionsrådet - Sjælland

Stella Larsen

Byrådskandidat - Kalundborg

Stine Mariegaard

Byrådskandidat - Middelfart

Stine Roldgaard

Kandidat til regionsrådet - Hovedstaden

Sune Hybert

Byrådskandidat - Fredensborg

Sune Glad

Byrådskandidat - Slagelse

Susanne Buch Nielsen

Regionsrådsmedlem - Region Midtjylland
Byrådsmedlem - Lemvig

Suzi Würtz Kjærgaard

Regionsrådskandidat - Syddanmark

Taner Genc

Byrådskandidat - Ballerup

Thomas Jespersen

Regionsrådskandidat - Syddanmark

Thomas Kjeldsen

Byrådskandidat - Aalborg

Thomas Klinke

Byrådskandidat - Greve

Thomas Medom

Rådmand for Børn og Unge - Aarhus

Thomas Møller

Byrådskandidat - Hvidovre

Thomas Warburg

Byrådskandidat - København

Thorbjørn Boldsen

Byrådskandidat - Mariagerfjord

Thue Grum-Schwensen

Kandidat til regionsrådet - Midtjylland
Byrådskandidat - Skive

Tilde Malund Jensen

Kandidat til regionsrådet - Midtjylland

Tina Boel

Regionsrådsmedlem - Region Sjælland
Byrådsmedlem - Roskilde

Tina Messaoudi

Byrådskandidat - Albertslund

Tine Toft

Byrådskandidat - Varde

Tobias Bornakke

Byrådskandidat - København

Tobias Jørgensen

Byrådskandidat - Haderslev

Tonny Gjersen

Byrådsmedlem - Langeland

Torben Forskov

Byrådskandidat - Fredensborg

Torben Kjeldsen

Byrådskandidat - Odsherred

Torben Petersen

Byrådskandidat - Rødovre

Torben Smith

Regionsrådskandidat - Syddanmark

Tove Jakobsen

Byrådskandidat - Herning

Trine Schaltz

Byrådskandidat - København

Trine Torp

Socialordfører
Psykiatriordfører
Hjemløseordfører

Turid Leirvoll

Byrådskandidat - København

Ulla Holm

Byrådsmedlem - Samsø
Kandidat til regionsrådet - Midtjylland

Ulrik Pihl

Byrådskandidat - Langeland

Vagn Allan Hansen

Byrådskandidat - Faaborg-Midtfyn

Vagn Kjær-Hansen

Byrådsmedlem - Brøndby

Vagn Pedersen

Byrådskandidat - Skive

Van Anh Nguyen

Byrådskandidat - Roskilde

Vicky Bender Lorenzen

Regionsrådsmedlem - Region Syddanmark
Byrådskandidat - Faaborg-Midtfyn

Villy Søvndal

Regionsrådsmedlem - Region Syddanmark
Byrådskandidat - Kolding

Vivi Nør Jacobsen

Byrådskandidat - Albertslund

Yasser Ghanbari

Byrådskandidat - København

Yilmaz Yildiz

Byrådskandidat - København