SF i kommuner og regioner

SF er stærkt repræsenteret i hele landet med 168 medlemmer af kommunalbestyrelserne og 14 regionsrådsmedlemmer, der alle arbejder for at føre Danmark i en mere social og mere grøn retning.

Her finder du en liste over dem alle – find mere information på de enkelte partiforeningers sider.

Regionsrådsmedlemmer
Ulla Holm

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Samsø
Regionrådsmedlem - Midtjylland

Annette Blynél

Regionsrådsmedlem - Region Syddanmark

Lene Linnemann

Regionsrådsmedlem - Region Nordjylland

Peter Westermann

Regionsrådsmedlem - Region Hovedstaden
Folketingskandidat - Nordsjælland

Tina Boel

Regionsrådsmedlem - Region Sjælland
Medlem af Kommunalbestyrelsen - Roskilde

Jacob Isøe Klærke

Regionsrådsmedlem - Region Midtjylland

Anna Grethe Sperling

Regionrådsmedlem - Region Nordjylland

Sadek Al-Amood

Folketingskandidat - København
Regionrådsmedlem - Region Hovedstaden

Anja Rosengreen

Regionrådsmedlem - Region Hovedstaden
Medlem af Kommunalbestyrelsen - Halsnæs

Stine Roldgaard

Regionrådsmedlem - Region Hovedstaden

Jette Leth Buhl

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Næstved
Regionrådsmedlem - Sjælland

Maja Roesen

Regionrådsmedlem - Sjælland

Susanne Buch

Regionsrådsmedlem - Region Midtjylland

Suzi Würtz Kjærgaard

Regionsrådsmedlem - Syddanmark

Byrådsmedlemmer
David Viktor Rathkjen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vesthimmerland

Rasmus Vetter

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vesthimmerland

Ulla Holm

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Samsø
Regionrådsmedlem - Midtjylland

Thomas Medom

Rådmand for Børn og Unge - Aarhus¨
Medlem af Kommunalbestyrelsen - Aarhus

Jan Ravn Christensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Aarhus

Hanne Pedersen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Haderslev

Jørgen Grüner

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Slagelse

Mikael Ralf Larsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lejre

Claus Jørgensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lejre
Folketingskandidat - Sjælland

Michelle Frese

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Faxe

Dorte Nørbo

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Rudersdal

Jesper Dyhrberg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Furesø

Brian Dybro

Rådmand for ældre- og handicapområdet
Medlem af Kommunalbestyrelsen - Odense

Line Mørk

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Odense

Karsten Filsø

Kommunalordfører
Kirkeordfører
Indfødsretsordfører

Annette Dietz

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Holstebro

Diana Mose Olsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Esbjerg

Mikkel Ammitzböll

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Esbjerg

Christina Lykke Risager Eriksen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Frederikshavn

Simon Knudstrup

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ballerup

Taner Genc

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ballerup

Minna Henriksen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ærø

Lars Elbrandt

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hillerød

Villy Søvndal

Medlem af Kommunalbestyrelsen- Kolding

Serdal Benli

Viceborgmester - Gladsaxe
Næstformand i SF
Folketingskandidat - Københavns Omegn

Michael Christensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Aabenraa

Tina Boel

Regionsrådsmedlem - Region Sjælland
Medlem af Kommunalbestyrelsen - Roskilde

Bente Juul Röttig

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Holbæk

Mette Feenstra

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Odsherred

Arne Noe

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lemvig

Rosa Lykke Yde

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Randers

Theresa Berg Andersen

Viceborgmester – Vesthimmerland
Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vesthimmerland
Folketingskandidat - Nordjylland

Jane Bonnerup

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vesthimmerland

Peter Larsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Aalborg

Lea Haahr

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Faaborg-Midtfyn

Kalbiye Yüksel

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ishøj

Sami Deniz

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ishøj

Anja Rosengreen

Regionrådsmedlem - Region Hovedstaden
Medlem af Kommunalbestyrelsen - Halsnæs

Betina Skovby

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Herlev

Winnie Sørensen

Medlem af kommunalbestyrelsen - Tårnby

Aleksander Myrhøj

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Norddjurs

Anders Bøge

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Skive
Folketingskandidat - Vestjylland

Mette Bjerre

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Aarhus

Marianne Hundebøll

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Odder

Kirsten Kronborg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Herning

Liv Gro Jensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Aarhus

Suzette Frovin

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Nyborg

Jane Østergaard

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Aalborg

Morten Bo Bertelsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Thisted

Frank Østergaard

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Jammerbugt

Mads-Peder Winther Søby

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hedensted

Helene Brochmann

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Gentofte

Lotte Kofoed

Medlem af kommunalbestyrelsen - Frederiksberg

Vagn Kjær-Hansen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Brøndby

Morten Kamstrup Mikkelsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Rebild

Jette Leth Buhl

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Næstved
Regionrådsmedlem - Sjælland

Jørgen Bing

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hjørring

Henning Jørgensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Brønderslev

Peder Larsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Mariagerfjord

Kirstine Bille

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Syddjurs

Kim Lykke Jensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Syddjurs

Morten Siig Henriksen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Syddjurs
Folketingskandidat - Østjylland

Lone Myrhøj

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vejle

Allan Thomsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vejen

Linda Heegaard

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Greve

Lars Christiansen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lolland

Thomas Malthesen Hiorth

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Kalundborg

Else-Marie Langballe Sørensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vordingborg

Helle Dalsgaard

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Slagelse

Julie Hoff Sørensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Stevns

Susanne Borup

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lejre

Irene Porse

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lejre

Annemette Schønberg Johnsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Guldborgsund

Janne Lunding Olsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hillerød

Vivi Nør Jacobsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Albertslund
Folketingskandidat - Københavns Omegn

Jonas Ghiyati

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Kalundborg

Resul Kücükakin

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Albertslund

Birgit Hauer

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Albertslund

Sisse Marie Welling

Borgmester for sundhed og omsorg - København

Astrid Aller

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Rasmus Steenberger

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Mads Emil Hansen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hillerød

Tina Messaoudi

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Albertslund

Dorete Kallesøe

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lemvig

Bente Borg Donkin

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Helsingør

Mads Holdgaard

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Faaborg-Midtfyn

Rasmus Feldingbjerg Drabe

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Svendborg

Bjarne Lund Henneberg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Tønder

Ole Tyrsted Jørgensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Nyborg

Britta Bitsch

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vejle

Arne Ebsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Svendborg

Claus Leick

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Skanderborg

Charlotte Vindeløv

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Skanderborg
Folketingskandidat - Østjylland

Jens Skov

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Egedal
Folketingskandidat - Nordsjælland

Christian Skou Larsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vallensbæk

Niels Rasmussen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ringkøbing-Skjern

Pia Vestergaard

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ringkøbing-Skjern

Torben Jørgensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Roskilde

Winni K Hansen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Langeland

Nynne Printz

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Langeland
Folketingskandidat - Fyn

Flemming Neperus

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Langeland

Thomas Kielgast

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Køge

Ali Yahya

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Køge

Marianne Gaardsdal

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Viborg

Anne-Lise Sievers

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Nordfyn

Jeanette Sandberg Sørensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Assens

Jonathan Kjølby Kristensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Egedal

Jytte Schmidt

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Norddjurs

Arly Eskildsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Herlev

Jens Rane Holck

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Gribskov

Ivan Flændsdal

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Faxe

Kathrine Frøhlich

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Silkeborg

Britta Nielsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ringsted

Lene Reffstrup

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ringsted

Bine Mathiasen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Nordfyn

Michael Thomsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Herning

Hanne Berg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Fredensborg

Søren Frandsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Favrskov

Klaus Mygind

Folketingskandidat - København
Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Pernille Holm

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Horsens

Özdes Durukan Kalkan

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Høje Taastrup

Harun Demirtas

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Mads Christian Præstegaard

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Roskilde

Kenneth Rasmussen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Rødovre

Annika Smith

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Olaf Prien

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Halsnæs

Mia Sönchen Johansen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Skive

Sara Benzon

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hvidovre

Hans Holmer

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Kolding

Martin Rosenkrantz

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Rødovre

Kasper Østvig Nissen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Syddjurs

Nikolaj Bührmann

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Allerød

Mathias Zilberberg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Gribskov

Anders Damm Frydenberg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Allerød

Dorthe Wichmand Müller

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Gladsaxe

Henrik Lund

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Glostrup

Tine Toft

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Varde

Marie-Louise Jørgensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hvidovre

Connie Maybrith Jørgensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Fredericia

Linda Johnsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Middelfart

Anne Grete Bülow

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lyngby- Taarbæk

Kjeld Bønkel

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Samsø

Bent Roldgaard

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hvidovre

Louise Zabel

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hørsholm

Jørn Chemnitz

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Kolding

Linda Nielsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Sorø

Signe Ejersbo

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Gladsaxe

Lars Hansen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Silkeborg

Kristiane Nyborg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Sorø

Iben Lehmann Rasmussen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Kolding

Kasper Vindbjerg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Norddjurs

Karen-Marie Pagh Nielsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lyngby- Taarbæk

Gitte Corell

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vordingborg

Anna Poulsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Frederikssund

Søren Lerche

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hillerød

Sigurd Agersnap

Byrådsmedlem - Lyngby-Taarbæk
Folketingskandidat - Københavns Omegn

Allan Pedersen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vejle

Niels Kristian Larsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ringkøbing-Skjern

Anna Poulsen Broen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Middelfart

Ole Frimann Hansen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Frederikssund

Erik Jørgensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Langeland

Ulrik Pihl

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Langeland

Alex Haurand

Byrådsmedlem - Kerteminde

Bent Fischer-Nielsen

Medlem af kommunalbestyrelsen - Fredensborg