Presse

Alle pressehenvendelser skal gå gennem dagens pressevagt på: 33 37 44 60

Eller direkte til folketingsmedlemmerne:

Pia Olsen Dyhr, formand samt ordfører for klima- og energi
Kontakt pressetelefonen på: 33 37 44 60

Jacob Mark, gruppeformand samt ordfører for børn, uddannelse og undervisning, forskning, kultur, idræt og medier
61 62 45 93

Karsten Hønge, politisk ordfører samt ordfører for transport, beskæftigelse, retspolitik, social dumping, landdistrikterne samt Grønland og Færøerne
61 62 45 95

Lisbeth Bech Poulsen, ordfører for finans, ulighed, skat, erhverv og forbrug
61 62 50 86

Holger K. Nielsen, ordfører for udenrigspolitik, Europapolitik, forsvar, udvikling samt flygtninge og integration
61 62 32 74

Trine Schøning Torp, ordfører for socialpolitik, ligestilling, psykiatri, familie, natur og miljø, fødevarer, landbrug og fiskeri, dyrevelfærd og folkekirken
61 62 45 94

Kirsten Normann Andersen, ordfører for velfærd, sundhed, kommunalpolitik, ældrepolitik, handicappolitik, bolig og indfødsret
61 62 30 40

SF i Europa-Parlamentet

Margrete Auken, medlem af Europa-Parlamentet
61 62 54 50

Sophie Bang Jacobsen, EU presse- og kommunikationsrådgiver
61 62 55 47, Sophie.Jacobsen@ft.dk

Derudover kan følgende medarbejdere kontaktes

Sigrid Rasmussen, pressechef
61 62 51 30, Sigrid.Rasmussen@ft.dk

Rasmus Wilhardt, pressemedarbejder
61 62 49 42, Rasmus.Wilhardt@ft.dk

Casper Gronemann, pressemedarbejder
61 62 32 23, Casper.Gronemann@ft.dk

Maja Bessesen, pressemedarbejder
61 62 49 79, Maja.Bessesen@ft.dk

Viktor Bournonville, journalistpraktikant
61 62 54 82, Viktor.Bournonville@ft.dk

Modtag SF's nyhedsbrev
SF nyhedsbrev