SF Region Hovedstaden dækker over en lang række meget forskellige kommuner, partiforeninger og medlemmer. At sikre et stærkt samspil på tværs af regionen er særligt vigtigt, når vi sammen skal sikre SF et godt valg til november.
Her på siden kan du se vores kandidater til regionsrådsvalget og hver kommunes egne kandidater.


Regionsrådskandidater - Fokuskandidater
Peter Westermann

Regionsrådsmedlem - Region Hovedstaden

Sadek Al-Amood

Regionrådsmedlem - Region Hovedstaden

Anja Rosengreen

Regionrådsmedlem - Region Hovedstaden
Medlem af Kommunalbestyrelsen - Halsnæs

Arly Eskildsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Herlev

Regionsrådskandidater
Stine Roldgaard

Regionrådsmedlem - Region Hovedstaden


Politikere og kandidater - Albertslund
Vivi Nør Jacobsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Albertslund

Resul Kücükakin

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Albertslund

Birgit Hauer

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Albertslund

Tina Messaoudi

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Albertslund

Politikere og kandidater - Allerød
Nikolaj Bührmann

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Allerød

Anders Damm Frydenberg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Allerød

Politikere og kandidater - Ballerup
Simon Knudstrup

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ballerup

Taner Genc

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ballerup

Politikere og kandidater - Brøndby
Vagn Kjær-Hansen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Brøndby

Politikere og kandidater - København
Winnie Sørensen

Medlem af kommunalbestyrelsen - Tårnby

Lotte Kofoed

Medlem af kommunalbestyrelsen - Frederiksberg

Sisse Marie Welling

Borgmester for sundhed og omsorg - København

Astrid Aller

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Rasmus Steenberger

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Klaus Mygind

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Harun Demirtas

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Annika Smith

Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Halime Oguz

Integrationsordfører
Boligordfører
Ordfører for byudvikling

Carl Valentin

Miljøordfører
Fødevareordfører
Dyrevelfærdsordfører
Skatteordfører
Udlændingeordfører
Indfødsretsordfører

Lisbeth Bech-Nielsen

Finansordfører
Erhvervsordfører
IT-ordfører

Politikere og kandidater - Dragør
Politikere og kandidater - Egedal
Jens Skov

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Egedal

Jonathan Kjølby Kristensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Egedal

Trine Torp

Socialordfører
Psykiatriordfører
Hjemløseordfører

Politikere og kandidater - Fredensborg
Hanne Berg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Fredensborg

Bent Fischer-Nielsen

Medlem af kommunalbestyrelsen - Fredensborg

Politikere og kandidater - Frederiksberg
Lotte Kofoed

Medlem af kommunalbestyrelsen - Frederiksberg

Politikere og kandidater - Frederikssund
Anna Poulsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Frederikssund

Ole Frimann Hansen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Frederikssund

Trine Torp

Socialordfører
Psykiatriordfører
Hjemløseordfører

Politikere og kandidater - Furesø
Jesper Dyhrberg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Furesø

Politikere og kandidater - Gentofte
Helene Brochmann

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Gentofte

Politikere og kandidater - Gladsaxe
Serdal Benli

Viceborgmester - Gladsaxe
Næstformand i SF

Dorthe Wichmand Müller

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Gladsaxe

Signe Ejersbo

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Gladsaxe

Politikere og kandidater - Glostrup
Henrik Lund

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Glostrup

Politikere og kandidater - Gribskov
Jens Rane Holck

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Gribskov

Mathias Zilberberg

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Gribskov

Politikere og kandidater - Halsnæs
Anja Rosengreen

Regionrådsmedlem - Region Hovedstaden
Medlem af Kommunalbestyrelsen - Halsnæs

Olaf Prien

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Halsnæs

Trine Torp

Socialordfører
Psykiatriordfører
Hjemløseordfører

Politikere og kandidater - Helsingør
Bente Borg Donkin

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Helsingør

Politikere og kandidater - Herlev
Betina Skovby

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Herlev

Arly Eskildsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Herlev

Politikere og kandidater - Hillerød
Lars Elbrandt

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hillerød

Janne Lunding Olsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hillerød

Mads Emil Hansen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hillerød

Søren Lerche

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hillerød

Politikere og kandidater - Hvidovre
Sara Benzon

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hvidovre

Marie-Louise Jørgensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hvidovre

Bent Roldgaard

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hvidovre

Politikere og kandidater - Høje Taastrup
Özdes Durukan Kalkan

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Høje Taastrup

Politikere og kandidater - Hørsholm
Louise Zabel

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Hørsholm

Politikere og kandidater - Ishøj
Kalbiye Yüksel

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ishøj

Sami Deniz

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Ishøj

Politikere og kandidater - Lyngby-Taarbæk
Anne Grete Bülow

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lyngby- Taarbæk

Karen-Marie Pagh Nielsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lyngby- Taarbæk

Sigurd Agersnap

Byrådsmedlem - Lyngby-Taarbæk

Politikere og kandidater - Rudersdal
Dorte Nørbo

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Rudersdal

Politikere og kandidater - Rødovre
Kenneth Rasmussen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Rødovre

Martin Rosenkrantz

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Rødovre

Politikere og kandidater - Tårnby
Winnie Sørensen

Medlem af kommunalbestyrelsen - Tårnby