SF’s kandidater

Hvor bor du? Her kan du finde de SF kandidater til Folketinget, som du kan stemme på:

Du kan også læse om SF’s mærkesager.

Sjælland

Københavns storkreds
Københavns Omegns storkreds
Sjællands storkreds
Nordsjællands storkreds

Fyn

Fyns storkreds

Jylland

Sydjyllands storkreds
Vestjyllands storkreds
Østjyllands storkreds
Nordjyllands storkreds

Bornholm

Bornholms storkreds

København
Lisbeth Bech-Nielsen

Finansordfører
Erhvervsordfører
IT-ordfører
Energiordfører

Carl Valentin

Miljøordfører
Fødevareordfører
Dyrevelfærdsordfører
Skatteordfører
Udlændingeordfører

Halime Oguz

Integrationsordfører
Boligordfører
Ordfører for byudvikling
Arbejdsmiljøordfører

Balder Mørk Andersen

Folketingskandidat - København

Andreas Berendt Bæk

Folketingskandidat - København

Melissa Skovgaard Jensen

Folketingskandidat - København

Line Petersen

Folketingskandidat - København

Klaus Mygind

Folketingskandidat - København
Medlem af Borgerrepræsentationen - København

Peder Holk Svendsen

Folketingskandidat - København

Sadek Al-Amood

Folketingskandidat - København
Regionrådsmedlem - Region Hovedstaden

Cecilie Holdt

Folketingskandidat - København

Københavns omegn
Serdal Benli

Viceborgmester - Gladsaxe
Næstformand i SF
Folketingskandidat - Københavns Omegn

Vivi Nør Jacobsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Albertslund
Folketingskandidat - Københavns Omegn

Rasmus Peter Henriksen

Folketingskandidat - Københavns Omegn

Sofie Falck Villadsen

Folketingskandidat - Københavns Omegn

Niels Haxthausen

Folketingskandidat - Københavns Omegn

Troels Stru Schmidt

Folketingskandidat - Københavns Omegn

Alexander Bruhn Skjøth

Folketingskandidat - Københavns Omegn

Sjælland
Jacob Mark

Gruppenæstformand
Børne- og undervisningsordfører

Astrid Carøe

Uddannelsesordfører
Forskningsordfører
Ligestillingsordfører
LGBT+ordfører

Anne Valentina Berthelsen

Transportordfører
EU-ordfører
Forsvarsordfører

Claus Jørgensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lejre
Folketingskandidat - Sjælland

Jeanne Rygas Bergmansen

Folketingskandidat - Sjælland

Gitte Terp Henriksen

Folketingskandidat - Sjælland

Michael Graakjær

Folketingskandidat - Sjælland

Kenneth Werby Jensen

Folketingskandidat - Sjælland

Mads Bruun Buch Olsen

Folketingskandidat - Sjælland

Nordsjælland
Peter Westermann

Regionsrådsmedlem - Region Hovedstaden
Folketingskandidat - Nordsjælland

Marianne Stannum

Folketingskandidat - Nordsjælland

Silje Brynildsen

Folketingskandidat - Nordsjælland

Jens Skov

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Egedal
Folketingskandidat - Nordsjælland

Stefan Skrubbeltrang

Folketingskandidat - Nordsjælland

Østjylland
Kirsten Normann Andersen

Sundhedsordfører
Ældreordfører
Afbureaukratiseringsordfører

Charlotte Broman Mølbæk

Handicap- og inklusionsordfører
Kulturordfører
Dagtilbudsordfører
Medieordfører
Idrætsordfører

Rasmus Nordqvist

Klimaordfører
Naturordfører
Landbrugsordfører
Fiskeriordfører
Ordfører for international udvikling
Ordfører for Nordisk Råd og samarbejde
Ordfører for grønt iværksætteri

Anna Brændemose

Folketingskandidat - Østjylland

Morten Siig Henriksen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Syddjurs
Folketingskandidat - Østjylland

Charlotte Vindeløv

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Skanderborg
Folketingskandidat - Østjylland

Søren Lahn Sloth

Folketingskandidat - Østjylland

Fyn
Karsten Hønge

Politisk ordfører
Beskæftigelsesordfører
Udenrigsordfører
Ordfører for Grønland og Færøerne

Opstillet på Fyn

Lise Müller

Næstformand i SF
Folketingskandidat - Fyn

Katrine Wulff

Folketingskandidat - Fyn

Nynne Printz

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Langeland
Folketingskandidat - Fyn

Sydjylland
Karina Lorentzen Dehnhardt

Gruppeformand
Retsordfører
Ordfører for landdistrikter

Nanna Bonde

Folketingskandidat - Sydjylland

David Dam Jensen

Folketingskandidat - Sydjylland

Christian Mutwa Christensen

Folketingskandidat - Sydjylland

Milo Gaarde

Folketingskandidat - Sydjylland

John Hyrup Jensen

Folketingskandidat - Sydjylland

Susanne Stenstrop Thorsen

Folketingskandidat - Sydjylland

Laurits Kaae

Folketingskandidat - Sydjylland

Wanda Madsen

Folketingskandidat - Sydjylland

Karin B. Nissen

Folketingskandidat - Sydjylland

Lars Olesen

Folketingskandidat - Sydjylland

Gunner Poulsen

Folketingskandidat - Sydjylland

Simon Dahl Verner

Folketingskandidat - Sydjylland

Vestjylland
Karsten Filsø

Kommunalordfører
Kirkeordfører
Indfødsretsordfører

Bente Refslund

Folketingskandidat - Vestjylland

Meritta Bjerregaard

Folketingskandidat - Vestjylland

Anders Bøge

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Skive
Folketingskandidat - Vestjylland

Niels Kristian Larsen

Folketingskandidat - Vestjylland

Nordjylland
Melina Andersen

Folketingskandidat - Nordjylland

Benjamin Jørgensen

Folketingskandidat - Nordjylland

Thorkil Olesen

Folketingskandidat - Nordjylland

Thomas Kjeldsen

Folketingskandidat - Nordjylland

Dorte M. Nielsen

Folketingskandidat - Nordjylland

Lasse Hjorthøj Jensen

Folketingskandidat - Nordjylland

Henning Jørgensen

Folketingskandidat - Nordjylland

Peder Larsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Mariagerfjord

Bornholm
Andreas Grosbøll

Folketingskandidat - Bornholm

Thomas Garfort

Folketingskandidat - Bornholm

SF’s kandidater stiller op i hele landet i 2022

Her kan du finde din lokale kandidat til folketingsvalget 2022. Vi kæmper for en rød-grøn fremtid.

SF’s kandidater er både unge og gamle, kvinder og mænd, håndværkere og universitetsuddannede. Og vi kæmper allesammen for en retfærdig fremtid. Hvor der bliver taget hånd om børns mistrivsel og den galoperende klimakrise.

Vi håber du vil stemme på en af SF’s kandidater – men husk du også kan stemme på partiet SF!