SF’s folketingskandidater

Alexander Bruhn Skjøth

Folketingskandidat - Københavns Omegn

Anders Bøge

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Skive
Folketingskandidat - Vestjylland

Andreas Berendt Bæk

Folketingskandidat - København

Andreas Grosbøll

Folketingskandidat - Bornholm

Anna Brændemose

Folketingskandidat - Østjylland

Anne Valentina Berthelsen

Transportordfører
EU-ordfører
Forsvarsordfører

Astrid Carøe

Uddannelsesordfører
Forskningsordfører
Ligestillingsordfører
LGBT+ordfører

Balder Mørk Andersen

Folketingskandidat - København

Benjamin Jørgensen

Folketingskandidat - Nordjylland

Bente Refslund

Folketingskandidat - Vestjylland

Carl Valentin

Miljøordfører
Fødevareordfører
Dyrevelfærdsordfører
Skatteordfører
Udlændingeordfører

Charlotte Broman Mølbæk

Handicapordfører
Kulturordfører
Dagtilbuds- og familieordfører
Medieordfører
Idrætsordfører

Charlotte Vindeløv

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Skanderborg
Folketingskandidat - Østjylland

Christian Mutwa Christensen

Folketingskandidat - Sydjylland

Claus Jørgensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Lejre
Folketingskandidat - Sjælland

David Dam Jensen

Folketingskandidat - Sydjylland

Dorte M. Nielsen

Folketingskandidat - Nordjylland

Frank Kronbo

Folketingskandidat - Østjylland

Gitte Terp Henriksen

Folketingskandidat - Sjælland

Gunner Kjerulf Poulsen

Folketingskandidat - Sydjylland

Halime Oguz

Integrationsordfører
Boligordfører
Ordfører for byudvikling
Arbejdsmiljøordfører

Henning Jørgensen

Folketingskandidat - Nordjylland

Jacob Mark

Gruppenæstformand
Børne- og undervisningsordfører

Jeanne Rygas Bergmansen

Folketingskandidat - Sjælland

Jens Skov

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Egedal
Folketingskandidat - Nordsjælland

John Hyrup Jensen

Folketingskandidat - Sydjylland

Jonas Hulgaard Ammundsen

Folketingskandidat - Fyn

Jonathan Kjølby Kristensen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Egedal
Folketingskandidat - Nordsjælland

Karin Nissen

Folketingskandidat - Sydjylland

Karina Lorentzen Dehnhardt

Gruppeformand
Retsordfører
Ordfører for landdistrikter

Karsten Filsø

Kommunalordfører
Energi- og forsyningsordfører
Kirkeordfører
Indfødsretsordfører

Karsten Hønge

Politisk ordfører
Beskæftigelsesordfører
Udenrigsordfører
Ordfører for Grønland og Færøerne

Kasper Nordborg Kiær

Folketingskandidat - København

Katrine Wulff

Folketingskandidat - Fyn

Kenneth Werby Jensen

Folketingskandidat - Sjælland

Kirsten Normann Andersen

Sundhedsordfører
Ældreordfører
Afbureaukratiseringsordfører

Lars Olesen

Folketingskandidat - Sydjylland

Lasse Hjorthøj Jensen

Folketingskandidat - Nordjylland

Laurits Kaae

Folketingskandidat - Sydjylland

Lisbeth Bech-Nielsen

Finansordfører
Erhvervsordfører
IT-ordfører

Lise Müller

Næstformand i SF
Folketingskandidat - Fyn

Mads Bruun Buch Olsen

Folketingskandidat - Sjælland

Marianne Bigum

Folketingskandidat - Nordsjælland

Marianne Stannum

Folketingskandidat - Nordsjælland

Melina Kathrine Andersen

Folketingskandidat - Nordjylland

Melissa Skovgaard Jensen

Folketingskandidat - København

Meritta Bjerregaard

Folketingskandidat - Vestjylland

Michael Graakjær

Folketingskandidat - Sjælland

Milo Gaarde

Folketingskandidat - Sydjylland

Morten Siig Henriksen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Syddjurs
Folketingskandidat - Østjylland

Nanna Bonde

Folketingskandidat - Sydjylland

Niels Haxthausen

Folketingskandidat - Københavns Omegn

Niels Kristian Larsen

Folketingskandidat - Vestjylland

Nynne Printz

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Langeland
Folketingskandidat - Fyn

Peder Larsen

Folketingskandidat - Nordjylland

Peter Westermann

Regionsrådsmedlem - Region Hovedstaden
Folketingskandidat - Nordsjælland

Rasmus Nordqvist

Klimaordfører
Naturordfører
Landbrugsordfører
Fiskeriordfører
Ordfører for international udvikling
Ordfører for Nordisk Råd og samarbejde
Ordfører for grønt iværksætteri

Rasmus Peter Henriksen

Folketingskandidat - Københavns Omegn

Serdal Benli

Viceborgmester - Gladsaxe
Næstformand i SF
Folketingskandidat - Københavns Omegn

Sigurd Agersnap

Byrådsmedlem - Lyngby-Taarbæk
Folketingskandidat - Københavns Omegn

Silje Brynildsen

Folketingskandidat - Nordsjælland

Simon Dahl Verner

Folketingskandidat - Sydjylland

Søren Lahn Sloth

Folketingskandidat - Østjylland

Sofie Falck Villadsen

Folketingskandidat - Københavns Omegn

Sofie Lippert

Folketingskandidat - Østjylland

Stefan Skrubbeltrang

Folketingskandidat - Nordsjælland

Susanne Stenstrop Thorsen

Folketingskandidat - Sydjylland

Theresa Berg Andersen

Viceborgmester – Vesthimmerland
Medlem af Kommunalbestyrelsen - Vesthimmerland
Folketingskandidat - Nordjylland

Thomas Garfort

Folketingskandidat - Bornholm

Thomas Kjeldsen

Folketingskandidat - Nordjylland

Thorkil Olesen

Folketingskandidat - Nordjylland

Troels Stru Schmidt

Folketingskandidat - Københavns Omegn

Vivi Nør Jacobsen

Medlem af Kommunalbestyrelsen - Albertslund
Folketingskandidat - Københavns Omegn

Wanda Madsen

Folketingskandidat - Sydjylland