Cybersikkerhed og grøn omstilling af Forsvaret
– EU er ikke kun militære operationer

Det europæiske forsvarssamarbejde skal sikre konfliktløsning, fred og stabilitet i verden. Det lyder flot – men hvordan sker det så i praksis? Læs med her.  

Fælles handling, fælles identitet og fælles ansvar. Det lyder som en skåltale – og er det egentlig også. For med jævne mellemrum bliver de europæiske ledere enige om nye forkromede visioner for forsvarssamarbejdet.  

Den 21. marts i år vedtog EU et nyt såkaldt ”strategisk kompas”. Her blev man enige om at oprette en udrykningsstyrke på 5.000 soldater, der skal bruges i Europas nærområder. Cyberkrig og misinformation er andre store trusler, som EU-landene skal bruge kompasset til at navigere sikkert igennem. 

Men handler samarbejdet så bare om støvede strategier og kompasser, der fylder i skuffen? 

Nej – slet ikke. Siden 2003 har EU nemlig foretaget 36 konkrete missioner, og heraf er 18 stadig i gang. 

I Somalia forhindrer man pirater i at kapre nødhjælp til flygtninge. I Middelhavet bekæmper man menneskesmugling. I Georgien sikrer man freden efter krigen i 2008. Og i Palæstina hjælper man myndighederne med at opbygge politisektoren og retssystemet – med palæstinensernes sikkerhed og en to-statsløsning som det ultimative mål.  

Christine Nissen, der forsker i udenrigspolitik og diplomati på DIIS, forklarer, at samarbejdet om Europas sikkerhed langt fra kun handler om militæret: 

Man har i EU altid betragtet sikkerhed som andet og mere end et militært spørgsmål. Mange forsvarspolitiske initiativer trækker også på civile politikområder som forskning, industri og transport. Og områder som klimapolitik, migration og energi bliver inddraget mere og mere i Unionens samlede sikkerhedspolitik”, siger Christine Nissen.  

En stor del af forsvarssamarbejdet foregår i det, der med det mundrette navn kaldes PESCO. Her kan EU-landene indgå større eller mindre samarbejder inden for fx cybersikkerhed og grøn omstilling af Forsvaret: 

PESCO giver en gruppe af villige EU-lande mulighed for at indgå i tættere samarbejde om forsvar bredt set. Alle EU-lande på nær Danmark og Malta vælger i dag deltage i det samarbejde”, forklarer Christine Nissen.  

EU’s forsvarssamarbejde er altså andet end flotte taler og store visioner. EU’s forsvarssamarbejde er konkrete missioner, civile såvel som militære, der skal sikre fred og stabilitet i verden – og en stærkere udvikling inden for cybersikkerhed og grøn omstilling.  

 

EU’S MILITÆRE OPERATIONER

  • EU har siden 2003 foretaget 36 missioner
  • 18 er stadig i gang – 11 civile og syv militære
  • Operationerne er udført i Europa, Afrika og Asien
  • Pga. forsvarsforbeholdet deltager Danmark i dag kun i EU’s civile missioner
  • Danmark bidrager derfor lige nu i Kosovo, Georgien, Somalia, Niger, Mali, Ukraine, Libyen, Irak og Gaza.

Kilder: European External Action Service og Udenrigsministeriet

Vi tager på tour de velfærd
SF vælger velfærd frem for skattelettelser. Derfor tager folketingsgruppen rundt i landet på Tour De Velfærd.
Kira Marie Peter-Hansen bliver spidskandidat for SF til EP-valget
Kira Marie Peter-Hansen skal bære den grønne danske stemme videre fra Margrete Auken som SF’s spidskandidat. 
SF: Banderne skal jagtes med øget efterforskningstryk
Eksplosioner i beboelseskvarterer og skuddrab og flere sårede på Christiania viser, at bandeproblemerne fortsat er voldsomme og kræver nyt f
Tag ikke pengene fra de nedslidte
Så kom SVM-regeringen med deres forslag til en finanslov. SF er ikke enige i hvor pengene skal hentes.
SF stiller med en stærk grøn opstilling til klimafolkemødet i Middelfart
I næste uge bliver dette års klimafolkemøde skudt i gang, og SF stiller med en stærk grøn opstilling.
SF vil sikre flere billige studieboliger
Hvert år ved studiestart står hundredvis af desperate studerende uden et sted at bo. Det kalder på politisk handling.
SF kræver et totalforsvar mod forurening af drikkevandet
Vores drikkevand er truet. Derfor vil SF have regeringen til at stoppe skadelige sprøjtegifte i indvindingsområderne.
SF i opråb til regeringen: Vil se akut klimahandling
Kæmpehagl, tørke, ekstremt regnvejr og oversvømmelser. Klimakrisen ikke er en fjern fremtid.
SF vil have mobilerne ud af folkeskolen og investere i fysiske lærebøger
SF kommer med en række forslag i et nyt udspil om skærme i børn og unges hverdag i folkeskolen
SF kritiserer regeringen: Akutplan for beskyttelse af drikkevand udebliver
Det er dybt kritisabelt, at der nu er gået flere måneder, siden regeringen lovede, der ville komme en akutplan for beskyttelse af drikkevand