Finansiering af fremtidens forsvar skal være retfærdig
14-02-2025
SF melder nu klart ud i debatten om finansieringen af de stigende forsvarsudgifter i Danmark. Det sker i en kronik i Jyllands-Posten. SF vil fremtidssikre forsvaret, og det kræver, at der findes ny finansiering, så vi ikke går på kompromis med vores sikkerhed, velfærd eller klimaindsats.
“Det er afgørende, at finansieringen af vores forsvar ikke gentager de fejl, vi så under finanskrisen, hvor det primært var velfærden og de mest udsatte, der betalte prisen. Vi står over for flere store og presserende opgaver, men dem kan vi løse, hvis vi investerer klogt og træffer de rigtige politiske valg,” udtaler Pia Olsen Dyhr, formand for SF.
For SF bliver det nødvendigt at se i retning af flere forskellige finansieringskilder. Partiet peger på, at et sikkerhedsbidrag kan være en del af løsningen.
“Det er muligt at lave justeringer i skattesystemet, hvor vi sikrer solidaritet og målrettes dem med de bredeste skuldre – selvfølgelig med en rimelig indfasning,” siger Lisbeth Bech-Nielsen, politisk ordfører.
Hun understreger, at forsvaret skal finansieres af flere forskellige kilder.
“Vi står heldigvis på et historisk stærkt økonomisk grundlag. I dag er Danmarks nettoformue over 500 mia. kr. Dette er bare eksempler på, hvordan udgifterne kan finansieres. Der er en lang række måder, man kan finansiere disse investeringer på, som ikke indebærer at tage fra velfærden og de mest udsatte,” siger Lisbeth Bech-Nielsen.
Også tidligere udenrigsminister Villy Søvndal ser behovet for dansk såvel som europæisk oprustning.
“I EU diskuterer vi netop nu, hvordan vi kan styrke det europæiske forsvar gennem fælles finansiering. Danmark bør tage aktiv del i den samtale,” fastslår han.
Det er partiets forsvarsordfører Anne Valentina Bertelsen helt enig i:
“Det er fuldstændig nødvendigt at investere i forsvaret for at imødekomme den sikkerhedspolitiske krise, som vi lige nu står i. Men det er samtidig dybt uansvarligt at bruge så mange penge på skattelettelser, som regeringen gør, samtidig med at de mener, der ikke er råd til noget som helst andet. Det er bare ét af de steder, hvor SF mener, man skal kigge hen for at finde pengene,” siger forsvarsordføreren.
Også udenrigsordfører Karsten Hønge bakker op om denne linje:
“Der er god grund til at tage de sikkerhedsmæssige kriser, vi står overfor, alvorligt, men det nytter ikke noget at skabe en velfærdskrise for at løse en sikkerhedskrise. Der er rigeligt med metoder til at sikre en retfærdig finansiering andre steder,” siger Karsten Hønge.
Et solidarisk sikkerhedsbidrag kunne indeholde:
📌 Tilbagerulle de skæve skattelettelser, herunder topskat, kapitalskatter og skatten på virksomhedsarvinger.
📌 Fastfryse beløbsgrænser, eksempelvis topskattegrænse og kapitalskattesats.
📌 Forhøje den høje aktieskat.
📌 Beskatte overnormal profit.
📌 Øge samarbejdet i EU om fælles forsvarsproduktion – så vi får mere forsvar for pengene gennem fælles investeringer.
📌 Bruge Danmarks finansielle overskud ansvarligt – vi har råd til at investere i både sikkerhed og velfærd.
Læs hele kronikken her.