Styrkelse af kultur- og fællesskabstilbud i Allerød
Vi har et fantastisk bibliotek i Allerød. På biblioteket er der fri og lige adgang til faglitteratur, skønlitteratur, foredrag, teater m.v., som kan åbne vores verdener. Vores biblioteker skal være et samlingssted, der fremmer fællesskab, digital dannelse og demokratisk udvikling. Det skal vores bibliotek blive ved med at være.
Med det nye kulturhus åbnes nye muligheder for fællesskaber, som forsamlingshuse, fællesmad og aktiviteter på tværs af generationer. Mungo Park ligger i Allerød bymidte og bliver sammen med biblioteket kerneinteressenter i udviklingen af Kulturtorvet.
Vi er heldige at have mange gode kulturtilbud i byen skabt af frivillige såsom biografen, Allerød Børneteaterforening og Farvegladerne. Tilbuddene giver nem adgang til kultur for alle i kommunen.
Derudover skal vi også have fokus på kulturtilbud i Lynge og Blovstrød. Biblioteket i Lynge skal bevares og vi skal bakke om andre tiltag og initiativer der bidrager til fællesskaber i hele kommunen.
Vi har mange fritidstilbud for børn og unge i Allerød Kommune. Alle børn og unge i Allerød skal have lige muligheder for at få en meningsfuld og sjov fritid uanset sociale og økonomiske forhold. Derfor foreslår SF at Allerødordningen målrettes til de børn og unge, der af afskåret fra at være en del af et fritidsfællesskab. Enten af socioøkonomiske eller interesse-orienterede årsager.

