Nu må det simpelthen være nok, altså. På DR skoser landets statsminister og leder af SVM-regeringen danskerne for “svigtende arbejdsmoral” 🙄
Sygeplejersker, der står op om morgenen og knokler, laver mad til ungerne, ordner alt det praktiske, går i seng og starter forfra.
SOSU’er, der kæmper med et system, der slider på krop og sjæl, men møder pligtskyldigt ind hver dag.
Murere, tømrere og blikkenslagere, der på en eller måde formår at følge med, selvom der også næste måned er gang i byggebranchen.
Og de gør det på trods af børn, stigende pres på arbejdsmarkedet og voksende produktivitet. Danskerne slider, slæber og betaler deres skat, mens stress bliver en voksende trussel. Arbejdsløsheden er helt i bund, for er der arbejde til danskerne – så arbejder de.
Den eneste forventning de har til gengæld er, at velfærdssamfundet griber dem, hvis de bliver slidt ned, mister jobbet eller bliver syge. Den forventning er et flertal godt og grundigt i gang med at svigte på Christiansborg – men ved i hvad? Danskerne knokler videre alligevel.
Og så skal de høre på, at arbejdsmoralen svigter, fordi en af forældrene kører på deltid, mens børnene er små. Det er simpelthen ikke værdigt.
I Danmark har vi en fin arbejdstid – og det gælder særligt for vores børnefamilier, hvor vi ligger helt i top. Det sidste, vi skal beskylde os selv og hinanden for, er at passe vores arbejde dårligt.
Til gengæld kan man beskylde regeringen for at være fuldkommen ude af trit med danskernes ønsker og drømme.
Når man deler skattelettelser ud til de rige, mens kommunerne er tvunget til at planlægge store besparelser, nedskæringer og forringelser.
Når man tager en af danskernes fridage, midt i en stressepidemi, hvor familierne i stigende grad føler, de har for lidt kvalitetstid med børnene.
Og når man kræver af danskerne, at de skal knokle mere for en dårligere velfærd.
Så har man simpelthen glemt sit folkelige mandat.
Så kære regering: stop nu med at lægge ansvaret fra jer og pege fingre af danskerne. Det her handler om prioriteringer.
Drop skattelettelserne, prioriter velfærden og brug penge og kræfter på rekruttering, fastholdelse og arbejdsmiljø, så folk har LYST til at arbejde.
De her løftede pegefingre kommer i INGEN vegne med. ... Se mereSe mindre
Godt talt ❤️💬. En flertals regering hvor 3 pesoner i princippet bestemmer politikken er alt for farlig for Danmark. Især når de to er meget højreorienterede.
Den foregående mindretals regering var nødt til at forhandle om flertal og det var meget mere menneskelig og ansvarlig politik som blev ført. Hvor er SVM trist for vores land.
Godt indlæg, og hvor har du ret. Velfærdssamfundet er ved at krakelere og det går som sædvanlig ud over de svageste. Svært at forstå at vores statsminister er socialdemokrat
Rigtig meget plejepersonale har skiftende vagter. Dag, aften, nat, især på sygehusene. Det er opslidende i sig selv og arbejde fuld tid på den måde, kan simpelthen ikke lade sig gøre. Og bør heller ikke forlanges.
Det er så respektløst overfor dem der knokler hver eneste dag. Den regering lever i sin egen verden og aner ikke hvad der foregår. Hvornår vågner de op og lytter til dem der knokler hver eneste dag. Jeg har dog aldrig været på arbejdsmarkedet pga sygdom og er førtidspensionist men jeg har dyb respekt for jer der knokler hver eneste dag. Jeg er taknemmelig for alle dem der knokler hver dag for at landet fungerer og betaler skat så jeg kan få min førtidspension. I skal behandles ordentligt. I gør et kæmpe stykke arbejde. Min dybeste respekt til jer. Tak for det I gør.
Noget af det regeringen vælger total at negligere i denne arbejdsmoral contra arbejdstids debat, er at inden for nogle velfærdsfag er det nærmest umuligt at opdrive en fuldtidsstilling. De er blevet udvandet gennem den ene effektiviseringer- og sparerunde efter den anden.
Jeg er pædagog og vil gerne arbejde fuldtid. De sidste 2 fuldtidsstillinger, jeg har haft er gradvis blevet barberet ned til 32 timer. Når jeg hvert år ønsker fuldtid igen, får jeg at vide, at det er der simpelthen ikke økonomi til.
Så det her handler ikke om arbejdsmoral. Det handler om en regering, der INGEN viden har om, hvad der rent faktisk forgår ude hos os andre. De gør (som de plejer) regning uden vært og slynger om sig med ublu beskyldninger. Måske de snart skulle prøve at lytte til de mennesker, der rent faktisk har en arbejdsmoral og knokler for at få samfundet til at hænge sammen, istedet for at bruge deres efterhånden bedste kort på hånden - udskamning. De må da snart have opdaget, at den taktik hoppe vi i længere på. Det er forøvrigt også en virkelig dårlig tilgang til mennesker, man gerne vil have til noget. Men det er ligesom ikke helt fesen ind hos Mette F og Co.🙄😒
Jeg er en af dem som til daglig knokler i hjemmeplejen og samtidig skal dokumenterer mere og mere og samtidig yde den bedste omsorg for borgerne. Hvornår vågner regeringen om for hvad der foregår ude i den virkelig verden. Helt ærligt tror de virkelig 2500 kr ekstra i løn får os til at tage de skæve vagter og går op i tid. Nej og det hjælper heller ikke at flere og flere går ned med stress. Nå nogen er syge skal vi rende stærkere og stærkere🥹. Elsker mit arbejde og hjælpe mine borgere. Men det gør mig ked af det når jeg nogen dage ikke føler jeg kan give mig helt 100 %😔 og går hjem med tanken har jeg nu gjort det godt nok. Ikke særligt rart. Respekt for alle der knokler i sundhedsvæsenet døgnet rundt på alle 365 dage om året🥰.
Tusind tak, Pia mit gamle SF er på vej ind i værdikampen igen.
Velfærd bygger på ansvarlighed og gensidig respekt. Ikke blot på penge.
Sundhed bygger på gode omsorgsfulde sociale forhold i samfundet.
Tænk sig, hvis ikke de radigale slingrefise med Sofie i spidsen havde tvunget den forrige regering i knæ, så havde vi haft den røde regering stadigvæk. Sofie og co bærer skylden for SVM.
Det er samme sang som Fogh kom med i årevis, og som Løkke kom med i årevis. Ikke underligt at der er så meget stress og mistrivsel i Danmark.
Fru Fredriksen siger mærkelige ting. Måske det slet ikke er hende der er inde i fru Fredriksen. Men det er mere mærkeligt at Socialdemokratiet ikke siger fra……..
man kan aldrig rigtig blive klog på det SVM siger. Først siger de at DK har MASSER af penge, men mangler arbejdskraft.
Så siger Wammen at kommunerne skal spare pga. inflasion - trods DKs mange penge osv. osv.🙄🙄
Så enig Pia 👍 det er virkelig en skuffende måde, mange offentlige ansatte bliver omtalt på. Det er fuldt fortjent at der kommer lønstigninger, de er længe ventet, og burde være kommet for længst. Pinligt at regeringen ikke bare anerkender det gode arbejde, mange offentlige ansatte udøver.
Stress er en folkesygdom som man skal tage alvorligt. Spørg bare Jakob Ellemann . Godt skrevet. Ros under corona og pisk nu hvor det passer bedre ind i højredrejnings-politikken...
Pia du har så meget ramt rigtigt, mon Mette F virkelig seriøst tror at resten af S vælgere er blå og står for samme politik som hende. Mon ikke regeringen er fuldstændig blinde for befolkningens ønsker. At angribe danskerne kommer regeringen ingen vegne med, det burde den vide.
Hold op det er godt skrevet, og tænkt 👍🏻👍🏻👍🏻
Jeg håber så bare at vælgerne husker hvilke prioriteter regeringen har, næste gang der er valg. Og så skal der holdes fast i historien så der ikke kan snydes på vægtskålen igen.
Hver gang jeg hører en person udtale sig om at flere offentligt ansatte skal arbejde fuld tid. Så ville jeg ønske man kunne tvinge dem til at arbejde efter en vagtplan som de fleste i blandede vagter har i det offentlige og så få livet til at hænge sammen med den økonomi der også følger med et sådan job. Det er let at udtale sig om andres arbejdstid, når man selv ikke skal leve med jetlag 2 gange om ugen, få ændret sin arbejdstid med kort varsel. Den dag en politiker arbejder et par uger efter en sådan vagtplan og selv skal sørge for at få resten af livet til at hænge sammen fordi der ikke er råd til barnepige, madlevering eller rengøringshjælp. Så kan man tage deres holdninger om arbejdstid seriøst.
Det var gyldne ord der lige fik ben at gå på Pia, de gik lige til hjertet ubeskåret. Jeg er hos dig politisk.
Det er bare hørt- MF skulle have lavet regering med jer- men hun er ikke rigtig socialdemokrat mere. I får stadig min stemme😘
Sådan ❤️ - på tide at skrue ned for al den populisme og fokusere på de mange problemer og unødvendige nedskæringer som sker lige nu i kommunerne - imens regeringen praler af rigets gode økonomi 😳 velfærd for os alle gamle, unge, børn - arbejdsforhold
Alle ønsker at yde det bedste og ikke blive hverken talt ned til eller mistænkelig gjort som dovne.
Lige nu er vi i den situtation i Aalborg at Aalborg Senior Sport får fjernet sig tilskud for næste år pga kommunens besparelse - og det kommer til at gå over vi ældres sundhed.
Det er efterhånden uhyrligt hvad de mennesker - med skiftende arbejdstider - og andre skal høre på!
Hvis det ikke menes sådan bør man udtrykke sig helt tydeligt.
Jeg ser ingen konstruktive forslag fra SF til hvordan mangel arbejdsudbud skal løses? Det er selvfølgelig også lettere at sidde på sidelinjen uden ansvar og kigge skævt på en regering, som rent faktisk forsøger at løse det…
Lige mine ord 😊 Du får et kanon valg om 3 år. Du er den rette til, at kæmpe for os andre, som er i bunden af samfundet. Min stemme vil gå til dig næste gang ❤️👍
Sådan reagerer Statsminister Mette Frederiksen på situationen i Region Midtjylland.
Flere specialer er så pressede, at det har alvorlige konsekvenser for patienterne. De taler om “livstruende kapacitetsproblemer”.
Problemerne hidrører i høj grad fra inflationen og de forhøjede udgifter som ikke bare ramte den enkelte dansker, men også kommuner og regioner.
Men: Sagen er jo den, at danskerne rammes 3 gange:
Første gang blev danskerne ramt direkte af inflationen på deres privatøkonomi.
Nu rammes de af inflationen igen, fordi kommuners og regioners økonomi slås med deres økonomiske efterslæb pba inflationen - og der skæres bredt på danskernes velfærd.
Men de store besparelser i kommuner og regioner fører både til fyringer her og nu. Så de offentligt ansatte rammes altså igen - både dem som fyres, men også dem som mister kolleger i en i forvejen presset hverdag. Og samtidig lægges grunden til fremtidens velfærdsmæssige efterslæb. Så der ligger også en efterregning og venter, som rammer os alle.
Jeg synes ærlig talt at regeringens skattelettelser er helt ude i hampen på nuværende tidspunkt. Når økonomien i kommuner og regioner betyder “livstruende” kapacitetsproblemer.
Hør her - skattelettelser kan være en fin og udmærket ting.
Men tiden er ikke til det nu. Selv Venstre-borgmestre - og altså ikke kun de Socialdemokratiske borgmestre - forsøger at råbe deres partifæller i regeringen op.
Inflationens betydning for kommuner og regioner kommer jo ikke som en overraskelse. Så drop dog de utidige skattelettelser, og lad os værne om velfærden i en presset situation.
Og så skrev jeg “presset situation”. Men sandheden er jo, at dansk økonomi er bund solid og der ER penge at gøre godt med. Så lad os bruge dem på det fælles, lad os få efterslæbet af inflationen bragt i orden - og vent med skattelettelser.
Du taler for døve øre… de vil kun høre sig selv!! De ved jo bedst🥴 Den værste regering i mands minde🙁
Så kan det vist ikke siges tydeligere.
Jeres slogan for nogle år siden passer endnu bedre idag:
SÆT TEMPOET NED!
Jeps, og som jeg kan forstå, vi har aldrig haft så mange penge som, har jeg hørt🤨
Jeg er bange for at regeringen lytter mest til sig selv, men jeg vælger at tro på, at I kan råbe dem op, sammen med os ( befolkningen) ❤️
Få sundhedsminister Sophie Løhde udskiftet, allerhelst igår. Sundhedsministeren har ikke fattet vilkårene som de ansatte sundsektoren arbejder under. Partiet Venstre har i årevis sat sundhedssektoren under sparekniven samt 2% ekstra effektivitets ydelse i årevis. Nu ser vi resultatet. S. L. fatter ikke at man ikke kan pålægge udpint personale mere arbejde! Resurserne skal findes i motivation for jobbet i form af tidssvarende løn som fortjent , for ansvar og skæve arbejdstider samt gode arbejdsvilkår! Vi mangler en definition på hvad som er gode arbejdsvilkår i sundhedssektoren!
Hovedproblemet er jo personalemangel.
Pia Olsen Dyhr. Hvorfor bliver Toni Hansen ikke fyret ? Det bliver vi andre jo når vi laver så mange fejl gang på gang
Vi skal bare arbejde mere, så velfærden kan understøttes. Så kan vi bruge 4 mia på håbløse IT-projekter. Det er sgu da fedt at være rig.
Man kunne jo begynde at tage nogle af afgifter bort, elafgifter, evida afgifter, nedsætte momsen på daglig varer, det ville hjælpe på sygehusenes budget til gavn for samfundet og så nogle skatteletelser
Hej Pia Olsen. Jeg skal tak dig på grunden. ZHINA .og mange tak for din solidarity 🌹🌹🌹🌹🇩🇰🇩🇰🙏🏻🙏🏻
Lige mine ord Pia 🥁
De må gå gå med skyklapper. Men heldigvis reagerer mange borgmestre og politikere. Sågar også i Venstre. Så der er et lille håb at spore. Men desværre reagerer de menige medlemmer i SOC. Ikke. Øv.
SÅ ENIG 👍👍
Enig !
Der må snart sættes en stopper på alle deres nedskæringer. Og på alle de luksusskattefordele, som dem der tjener mest nu får. Ellers bliver vi et totalt A og B hold i Danmark, hvor Holdet lider endnu mere, og sundhedsvæsenet kollapser.
Jeg giver dig ret. 🌺🌹
Jeg tænker umiddelbart ikke kun at der er problemer i region midt, jeg tænker at der er skræmmende problemer i alle regioner og det handler faktisk om liv eller død. Desuden har man i region Nordjylland valgt at afskedige Brobyggersygeplejersken, som hjælper de alle svageste borgere. Skattelettelser gør uligheden større. Kom ind i kampen Mette…
Ja man skal ikke kun tænke’ Fru Frederiksen , man skal sgu “ handle”. Det lærte jeg også som social og sundhedsassistent .
Den regering holder ikke en meter
De råber op om at sundhedsvæsenet er livstruende. Hvordan kan Socialdemokratiet se sig selv i øjnene. Det er jo skrækindjagende. 🤕🤕😵😵
Hvornår kommer der realistiske øjne på personalmangel og arbejdsmiljøet på plejehjem og sygehusvæsenet- det er jo ikke produktionsvirksomheder. Vi kan ikke agerer som robotter når vi er på arbejde og det at personal mangel kan løses med 37 timer til alle er ikke løsningen da der oftest arbejdes over 37 timer i forvejen pga persone mangel og så skal det overskydende tid og gerne søndagstilæget afspadseres hvilket ikke giver mere smør på brødet. Så herfra ingen skattelettelser
Få styr på alle de penge der IKKE er blevet indbetalt i skat- kræver dog personale i skatteafdelingerne og at man ikke går efter lille lotte der skylder 19,- og har en udgift til administration og porto på 100,-
Momssnyd mm
God weekend
Jes Lunde sagde engang på et møde, politik "kræver lig på bordet før der sker noget". Det er heller ikke nok længere, så er velfærdssamfundet ikke en selvfølge længere. Folk vil gerne betale mere i skat, det bør være mit borgerforslag. Væk med 75 pct- reglen for at hæve skatten, her og nu.
Problemet er bare Pia Olsen Dyhr, at der er ikke nogen der rigtig tør tale om inflationen, for der skulle være lagt en langsigtet plan, for den danske del at denne. Selv om det er svært, er det denne væren sig ved dette, der er problemet nu...
Jeg er ikke fan af skattelettelser. Jeg ville faktisk være okay med at vi alle betalte 1% mere til at dække de øgede omkostninger. Men man skal leve op til sine valgløfter
Nu må det simpelthen være nok, altså. På DR skoser landets statsminister og leder af SVM-regeringen danskerne for “svigtende arbejdsmoral” 🙄
Sygeplejersker, der står op om morgenen og knokler, laver mad til ungerne, ordner alt det praktiske, går i seng og starter forfra.
SOSU’er, der kæmper med et system, der slider på krop og sjæl, men møder pligtskyldigt ind hver dag.
Murere, tømrere og blikkenslagere, der på en eller måde formår at følge med, selvom der også næste måned er gang i byggebranchen.
Og de gør det på trods af børn, stigende pres på arbejdsmarkedet og voksende produktivitet. Danskerne slider, slæber og betaler deres skat, mens stress bliver en voksende trussel. Arbejdsløsheden er helt i bund, for er der arbejde til danskerne – så arbejder de.
Den eneste forventning de har til gengæld er, at velfærdssamfundet griber dem, hvis de bliver slidt ned, mister jobbet eller bliver syge. Den forventning er et flertal godt og grundigt i gang med at svigte på Christiansborg – men ved i hvad? Danskerne knokler videre alligevel.
Og så skal de høre på, at arbejdsmoralen svigter, fordi en af forældrene kører på deltid, mens børnene er små. Det er simpelthen ikke værdigt.
I Danmark har vi en fin arbejdstid – og det gælder særligt for vores børnefamilier, hvor vi ligger helt i top. Det sidste, vi skal beskylde os selv og hinanden for, er at passe vores arbejde dårligt.
Til gengæld kan man beskylde regeringen for at være fuldkommen ude af trit med danskernes ønsker og drømme.
Når man deler skattelettelser ud til de rige, mens kommunerne er tvunget til at planlægge store besparelser, nedskæringer og forringelser.
Når man tager en af danskernes fridage, midt i en stressepidemi, hvor familierne i stigende grad føler, de har for lidt kvalitetstid med børnene.
Og når man kræver af danskerne, at de skal knokle mere for en dårligere velfærd.
Så har man simpelthen glemt sit folkelige mandat.
Så kære regering: stop nu med at lægge ansvaret fra jer og pege fingre af danskerne. Det her handler om prioriteringer.
Drop skattelettelserne, prioriter velfærden og brug penge og kræfter på rekruttering, fastholdelse og arbejdsmiljø, så folk har LYST til at arbejde.
De her løftede pegefingre kommer i INGEN vegne med. ... Se mereSe mindre
250 CommentsKommentér på Facebook
www.dr.dk/nyheder/politik/mette-frederiksen-i-nyt-angreb-paa-svigtende-arbejdsmoral-i-danmark
Godt talt ❤️💬. En flertals regering hvor 3 pesoner i princippet bestemmer politikken er alt for farlig for Danmark. Især når de to er meget højreorienterede. Den foregående mindretals regering var nødt til at forhandle om flertal og det var meget mere menneskelig og ansvarlig politik som blev ført. Hvor er SVM trist for vores land.
Godt indlæg, og hvor har du ret. Velfærdssamfundet er ved at krakelere og det går som sædvanlig ud over de svageste. Svært at forstå at vores statsminister er socialdemokrat
Rigtig meget plejepersonale har skiftende vagter. Dag, aften, nat, især på sygehusene. Det er opslidende i sig selv og arbejde fuld tid på den måde, kan simpelthen ikke lade sig gøre. Og bør heller ikke forlanges.
Det er så respektløst overfor dem der knokler hver eneste dag. Den regering lever i sin egen verden og aner ikke hvad der foregår. Hvornår vågner de op og lytter til dem der knokler hver eneste dag. Jeg har dog aldrig været på arbejdsmarkedet pga sygdom og er førtidspensionist men jeg har dyb respekt for jer der knokler hver eneste dag. Jeg er taknemmelig for alle dem der knokler hver dag for at landet fungerer og betaler skat så jeg kan få min førtidspension. I skal behandles ordentligt. I gør et kæmpe stykke arbejde. Min dybeste respekt til jer. Tak for det I gør.
Noget af det regeringen vælger total at negligere i denne arbejdsmoral contra arbejdstids debat, er at inden for nogle velfærdsfag er det nærmest umuligt at opdrive en fuldtidsstilling. De er blevet udvandet gennem den ene effektiviseringer- og sparerunde efter den anden. Jeg er pædagog og vil gerne arbejde fuldtid. De sidste 2 fuldtidsstillinger, jeg har haft er gradvis blevet barberet ned til 32 timer. Når jeg hvert år ønsker fuldtid igen, får jeg at vide, at det er der simpelthen ikke økonomi til. Så det her handler ikke om arbejdsmoral. Det handler om en regering, der INGEN viden har om, hvad der rent faktisk forgår ude hos os andre. De gør (som de plejer) regning uden vært og slynger om sig med ublu beskyldninger. Måske de snart skulle prøve at lytte til de mennesker, der rent faktisk har en arbejdsmoral og knokler for at få samfundet til at hænge sammen, istedet for at bruge deres efterhånden bedste kort på hånden - udskamning. De må da snart have opdaget, at den taktik hoppe vi i længere på. Det er forøvrigt også en virkelig dårlig tilgang til mennesker, man gerne vil have til noget. Men det er ligesom ikke helt fesen ind hos Mette F og Co.🙄😒
Jeg er en af dem som til daglig knokler i hjemmeplejen og samtidig skal dokumenterer mere og mere og samtidig yde den bedste omsorg for borgerne. Hvornår vågner regeringen om for hvad der foregår ude i den virkelig verden. Helt ærligt tror de virkelig 2500 kr ekstra i løn får os til at tage de skæve vagter og går op i tid. Nej og det hjælper heller ikke at flere og flere går ned med stress. Nå nogen er syge skal vi rende stærkere og stærkere🥹. Elsker mit arbejde og hjælpe mine borgere. Men det gør mig ked af det når jeg nogen dage ikke føler jeg kan give mig helt 100 %😔 og går hjem med tanken har jeg nu gjort det godt nok. Ikke særligt rart. Respekt for alle der knokler i sundhedsvæsenet døgnet rundt på alle 365 dage om året🥰.
Tusind tak, Pia mit gamle SF er på vej ind i værdikampen igen. Velfærd bygger på ansvarlighed og gensidig respekt. Ikke blot på penge. Sundhed bygger på gode omsorgsfulde sociale forhold i samfundet.
Tænk sig, hvis ikke de radigale slingrefise med Sofie i spidsen havde tvunget den forrige regering i knæ, så havde vi haft den røde regering stadigvæk. Sofie og co bærer skylden for SVM.
Det er samme sang som Fogh kom med i årevis, og som Løkke kom med i årevis. Ikke underligt at der er så meget stress og mistrivsel i Danmark.
Fru Fredriksen siger mærkelige ting. Måske det slet ikke er hende der er inde i fru Fredriksen. Men det er mere mærkeligt at Socialdemokratiet ikke siger fra……..
man kan aldrig rigtig blive klog på det SVM siger. Først siger de at DK har MASSER af penge, men mangler arbejdskraft. Så siger Wammen at kommunerne skal spare pga. inflasion - trods DKs mange penge osv. osv.🙄🙄
Så enig Pia 👍 det er virkelig en skuffende måde, mange offentlige ansatte bliver omtalt på. Det er fuldt fortjent at der kommer lønstigninger, de er længe ventet, og burde være kommet for længst. Pinligt at regeringen ikke bare anerkender det gode arbejde, mange offentlige ansatte udøver.
Stress er en folkesygdom som man skal tage alvorligt. Spørg bare Jakob Ellemann . Godt skrevet. Ros under corona og pisk nu hvor det passer bedre ind i højredrejnings-politikken...
Pia du har så meget ramt rigtigt, mon Mette F virkelig seriøst tror at resten af S vælgere er blå og står for samme politik som hende. Mon ikke regeringen er fuldstændig blinde for befolkningens ønsker. At angribe danskerne kommer regeringen ingen vegne med, det burde den vide.
Hold op det er godt skrevet, og tænkt 👍🏻👍🏻👍🏻
Jeg håber så bare at vælgerne husker hvilke prioriteter regeringen har, næste gang der er valg. Og så skal der holdes fast i historien så der ikke kan snydes på vægtskålen igen.
Hver gang jeg hører en person udtale sig om at flere offentligt ansatte skal arbejde fuld tid. Så ville jeg ønske man kunne tvinge dem til at arbejde efter en vagtplan som de fleste i blandede vagter har i det offentlige og så få livet til at hænge sammen med den økonomi der også følger med et sådan job. Det er let at udtale sig om andres arbejdstid, når man selv ikke skal leve med jetlag 2 gange om ugen, få ændret sin arbejdstid med kort varsel. Den dag en politiker arbejder et par uger efter en sådan vagtplan og selv skal sørge for at få resten af livet til at hænge sammen fordi der ikke er råd til barnepige, madlevering eller rengøringshjælp. Så kan man tage deres holdninger om arbejdstid seriøst.
Det var gyldne ord der lige fik ben at gå på Pia, de gik lige til hjertet ubeskåret. Jeg er hos dig politisk.
Det er bare hørt- MF skulle have lavet regering med jer- men hun er ikke rigtig socialdemokrat mere. I får stadig min stemme😘
Sådan ❤️ - på tide at skrue ned for al den populisme og fokusere på de mange problemer og unødvendige nedskæringer som sker lige nu i kommunerne - imens regeringen praler af rigets gode økonomi 😳 velfærd for os alle gamle, unge, børn - arbejdsforhold Alle ønsker at yde det bedste og ikke blive hverken talt ned til eller mistænkelig gjort som dovne. Lige nu er vi i den situtation i Aalborg at Aalborg Senior Sport får fjernet sig tilskud for næste år pga kommunens besparelse - og det kommer til at gå over vi ældres sundhed.
Det er efterhånden uhyrligt hvad de mennesker - med skiftende arbejdstider - og andre skal høre på! Hvis det ikke menes sådan bør man udtrykke sig helt tydeligt.
Jeg ser ingen konstruktive forslag fra SF til hvordan mangel arbejdsudbud skal løses? Det er selvfølgelig også lettere at sidde på sidelinjen uden ansvar og kigge skævt på en regering, som rent faktisk forsøger at løse det…
Lige mine ord 😊 Du får et kanon valg om 3 år. Du er den rette til, at kæmpe for os andre, som er i bunden af samfundet. Min stemme vil gå til dig næste gang ❤️👍
Jeg mangler ord og er flov på regeringens vegne😔😩
View more comments
“Det lyder virkelig ikke godt”.
Sådan reagerer Statsminister Mette Frederiksen på situationen i Region Midtjylland.
Flere specialer er så pressede, at det har alvorlige konsekvenser for patienterne. De taler om “livstruende kapacitetsproblemer”.
Problemerne hidrører i høj grad fra inflationen og de forhøjede udgifter som ikke bare ramte den enkelte dansker, men også kommuner og regioner.
Men: Sagen er jo den, at danskerne rammes 3 gange:
Første gang blev danskerne ramt direkte af inflationen på deres privatøkonomi.
Nu rammes de af inflationen igen, fordi kommuners og regioners økonomi slås med deres økonomiske efterslæb pba inflationen - og der skæres bredt på danskernes velfærd.
Men de store besparelser i kommuner og regioner fører både til fyringer her og nu. Så de offentligt ansatte rammes altså igen - både dem som fyres, men også dem som mister kolleger i en i forvejen presset hverdag.
Og samtidig lægges grunden til fremtidens velfærdsmæssige efterslæb. Så der ligger også en efterregning og venter, som rammer os alle.
Jeg synes ærlig talt at regeringens skattelettelser er helt ude i hampen på nuværende tidspunkt. Når økonomien i kommuner og regioner betyder “livstruende” kapacitetsproblemer.
Hør her - skattelettelser kan være en fin og udmærket ting.
Men tiden er ikke til det nu. Selv Venstre-borgmestre - og altså ikke kun de Socialdemokratiske borgmestre - forsøger at råbe deres partifæller i regeringen op.
Inflationens betydning for kommuner og regioner kommer jo ikke som en overraskelse. Så drop dog de utidige skattelettelser, og lad os værne om velfærden i en presset situation.
Og så skrev jeg “presset situation”. Men sandheden er jo, at dansk økonomi er bund solid og der ER penge at gøre godt med. Så lad os bruge dem på det fælles, lad os få efterslæbet af inflationen bragt i orden - og vent med skattelettelser.
Link i kommentarfeltet herunder. ... Se mereSe mindre
64 CommentsKommentér på Facebook
nyheder.tv2.dk/samfund/2023-09-28-det-lyder-virkelig-ikke-godt-siger-mette-frederiksen
Du taler for døve øre… de vil kun høre sig selv!! De ved jo bedst🥴 Den værste regering i mands minde🙁
Så kan det vist ikke siges tydeligere. Jeres slogan for nogle år siden passer endnu bedre idag: SÆT TEMPOET NED!
Jeps, og som jeg kan forstå, vi har aldrig haft så mange penge som, har jeg hørt🤨
Jeg er bange for at regeringen lytter mest til sig selv, men jeg vælger at tro på, at I kan råbe dem op, sammen med os ( befolkningen) ❤️
Få sundhedsminister Sophie Løhde udskiftet, allerhelst igår. Sundhedsministeren har ikke fattet vilkårene som de ansatte sundsektoren arbejder under. Partiet Venstre har i årevis sat sundhedssektoren under sparekniven samt 2% ekstra effektivitets ydelse i årevis. Nu ser vi resultatet. S. L. fatter ikke at man ikke kan pålægge udpint personale mere arbejde! Resurserne skal findes i motivation for jobbet i form af tidssvarende løn som fortjent , for ansvar og skæve arbejdstider samt gode arbejdsvilkår! Vi mangler en definition på hvad som er gode arbejdsvilkår i sundhedssektoren!
Hovedproblemet er jo personalemangel.
Pia Olsen Dyhr. Hvorfor bliver Toni Hansen ikke fyret ? Det bliver vi andre jo når vi laver så mange fejl gang på gang
Vi skal bare arbejde mere, så velfærden kan understøttes. Så kan vi bruge 4 mia på håbløse IT-projekter. Det er sgu da fedt at være rig.
Man kunne jo begynde at tage nogle af afgifter bort, elafgifter, evida afgifter, nedsætte momsen på daglig varer, det ville hjælpe på sygehusenes budget til gavn for samfundet og så nogle skatteletelser
Hej Pia Olsen. Jeg skal tak dig på grunden. ZHINA .og mange tak for din solidarity 🌹🌹🌹🌹🇩🇰🇩🇰🙏🏻🙏🏻
Lige mine ord Pia 🥁
De må gå gå med skyklapper. Men heldigvis reagerer mange borgmestre og politikere. Sågar også i Venstre. Så der er et lille håb at spore. Men desværre reagerer de menige medlemmer i SOC. Ikke. Øv.
SÅ ENIG 👍👍
Enig !
Der må snart sættes en stopper på alle deres nedskæringer. Og på alle de luksusskattefordele, som dem der tjener mest nu får. Ellers bliver vi et totalt A og B hold i Danmark, hvor Holdet lider endnu mere, og sundhedsvæsenet kollapser.
Jeg giver dig ret. 🌺🌹
Jeg tænker umiddelbart ikke kun at der er problemer i region midt, jeg tænker at der er skræmmende problemer i alle regioner og det handler faktisk om liv eller død. Desuden har man i region Nordjylland valgt at afskedige Brobyggersygeplejersken, som hjælper de alle svageste borgere. Skattelettelser gør uligheden større. Kom ind i kampen Mette…
Ja man skal ikke kun tænke’ Fru Frederiksen , man skal sgu “ handle”. Det lærte jeg også som social og sundhedsassistent .
Den regering holder ikke en meter
De råber op om at sundhedsvæsenet er livstruende. Hvordan kan Socialdemokratiet se sig selv i øjnene. Det er jo skrækindjagende. 🤕🤕😵😵
Hvornår kommer der realistiske øjne på personalmangel og arbejdsmiljøet på plejehjem og sygehusvæsenet- det er jo ikke produktionsvirksomheder. Vi kan ikke agerer som robotter når vi er på arbejde og det at personal mangel kan løses med 37 timer til alle er ikke løsningen da der oftest arbejdes over 37 timer i forvejen pga persone mangel og så skal det overskydende tid og gerne søndagstilæget afspadseres hvilket ikke giver mere smør på brødet. Så herfra ingen skattelettelser Få styr på alle de penge der IKKE er blevet indbetalt i skat- kræver dog personale i skatteafdelingerne og at man ikke går efter lille lotte der skylder 19,- og har en udgift til administration og porto på 100,- Momssnyd mm God weekend
Jes Lunde sagde engang på et møde, politik "kræver lig på bordet før der sker noget". Det er heller ikke nok længere, så er velfærdssamfundet ikke en selvfølge længere. Folk vil gerne betale mere i skat, det bør være mit borgerforslag. Væk med 75 pct- reglen for at hæve skatten, her og nu.
Problemet er bare Pia Olsen Dyhr, at der er ikke nogen der rigtig tør tale om inflationen, for der skulle være lagt en langsigtet plan, for den danske del at denne. Selv om det er svært, er det denne væren sig ved dette, der er problemet nu...
Jeg er ikke fan af skattelettelser. Jeg ville faktisk være okay med at vi alle betalte 1% mere til at dække de øgede omkostninger. Men man skal leve op til sine valgløfter
View more comments