Udenrigs
og Forsvar
SF’s Internationale Demokratiarbejde
SF arbejder for demokrati i flere lande. Formålet er at styrke politiske partiers interne demokrati, opbygge deres kapacitet til at udvikle politik og kommunikere og understøtte inklusionen af eksempelvis kvinder og unge.
SF arbejder både direkte med enkelte partier ude i verden i såkaldte parti til parti projekter , men også i flerparti projekter med andre danske partier og internationale partnere. Vi forsøger i begge typer af projekter at opbygge dialog direkte med SF’s politikere og medlemmer, der således deltager og bidrager direkte til projekterne med deres viden og erfaringer fra det politiske liv i Danmark.
Formålet er: at styrke demokrati og politisk deltagelse gennem et fokus på politiske partier primært i udviklingslandene.
Finansiering:
SF’s demokratiarbejde i verden støttes gennem Dansk Institut for Partier og Demokrati (DIPD).
DIPD blev stiftet ved lov i 2010 på initiativ af bl.a. SF, og er en selvejet institution.
DIPD arbejder for at danske partier i samarbejde med søster-partier og netværk i udviklingslande kan inspirere og styrke partierne for at fremme demokrati. Politisk fællesskab giver særlig adgang. Målet er også at engagere danske partier, MF’ere, ledelser og medlemmer i international udvikling.
Sådan gør vi:
SF’s overordnede fokusområder i vores DIPD arbejde er demokrati, den grønne dagsorden, verdensmålene, social lighed og velfærd, ligestilling, unge og kvinders politiske repræsentation. Vi samarbejder altså sammen med partier der deler de værdier som SF også kendes for i Danmark.
Arbejdet tager flere forskellige former:
Parti til Parti samarbejde – Danske partiers støtte til søster – og like-mindede partier
Flerpartisamarbejde – hvor der arbejdes med flere partier i udviklingslande og ofte med fokus på at fremme deres indbyrdes dialog og samarbejde.
Twinning – hvor danske partiforeninger kobles sammen med udenlandske partiforeninger. Twinning skaber en meget direkte erfaringsudveksling i øjenhøjde, hvor hverdagens udfordringer og muligheder måske både kan være genkendelige og fremmedartede. Men hvor dialogen altid er interessant. Som pilotprojekt er SF Norddjurs ‘twinnet’ med DOM Kumanovo og DOM Stip i Nordmakedonien.
Vi er derfor løbende på udkig efter interesserede danske partiforeninger og medlemmer som ville være interesserede i også at være med i et ‘twinning arrangement’. Så hvis du kære læser er SF medlem og ovennævnte har din interesse, så send en mail til projektleder marianne.v.hansen@ft.dk eller til medhjælper oskar.hansen@ft.dk.
I alle tre former for internationale partnerskaber, arbejder SF især med at:
- Styrke politikudvikling og kommunikationen heraf både nationalt og lokalt
- Styrke partiers lokale organisation og politiske indflydelse gennem inspiration til lokal politikformulering, engagement, kommunikation og indflydelse.
- Inspirere til at både unge og kvinders repræsentation, organisation og indflydelse styrkes, herunder har SF særlig fokus på at de opnår indflydelse på og sikrer politikken har relevans for alle.
Her er vi:
Serbien: SF har et partnerskab med partiet Zeleno Levi Front, ZLF, som indgår i et flerpartisamarbejde med 2 andre danske partier. Formålet er at øge kvinders repræsentation og indflydelse i lokalpolitik ved at udveksle viden, erfaringer, succeser og udfordringer partierne imellem gennem forskellige workshops. Udover Serbien, er lande som Colombia og Georgien involveret.
Kenya: SF samarbejder med S, V og K og det kenyanske Center for Multiparty Democracy for at styrke kenyanske partiers lokalforeninger og deres kapacitet til politikformulering med fokus på verdensmålene. Det nye grønne parti, UGM, United Green Movement, er et parti som på kort tid har formået at få rigtig godt fat i både de unge og kvinder, så begge er repræsentativt engagerede i partiet. Det er et parti i fremdrift med en enorm energi og et ønske om at forandre tingenes tilstand.
Rwanda: SF har igangsat et pilotprojekt sammen med svenske Green Forum om et parti-partnerskab med det grønne parti DGPR i Rwanda, som er medlem af Global Greens. Det lykkedes partiet at opstille med 50% kvinder og 45% unge til valgene i juni. De endte med at få to valgt ind (en mand og en kvinde). Der er nu ved at blive lagt en strategi for den kommende periode og partnerskabet.
Nordmakedonien: SF har et parti til parti projekt med det lille grønne parti DOM og deres NGO Green Planet for All (GPA), hvor formålet er især at styrke deres lokale partiforeninger og lokalafdelinger samt at støtte deres udvikling af lokal politik frem mod lokalvalg i efteråret 2025.
Mongoliet: I efteråret 2024 besøgte SF landet for at lave en forundersøgelse for partisamarbejde. Under besøget lykkedes det at samle alle partier i det mongolske parlament og opnå enighed om et etablere en tværpolitisk dialogplatform med fokus på grøn omstilling. Mongoliet står overfor kolossale udfordringer med den grønne omstilling med en energisektor næsten total afhængig af kul og med nedslidt net og produkti.